Dożynki

15 września w naszej parafii w kościele pw.św. Marcina odbyły się dożynki, które wspólnie zorganizowały z ks. proboszczem Januszem Gackiem panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Strażniczki Tradycji”. Dziękowaliśmy  naszym rolnikom, pszczelarzom, sadownikom i ogrodnikom. A więc ludziom, dzięki którym  tegoroczne plony będą na naszych stołach.             

     Mszę Świętą w intencji ludzi związanych z produkcją rolno-spożywczą odprawił ksiądz proboszcz Janusz Gacek w asyście wikariuszy ks. Andrzeja i ks. Henryka.

Orszak dożynkowy pod ołtarz prowadziła liturgia kościelna, księża oraz poczet sztandarowy naszych pszczelarzy. W tym roku nie zabrakło pięknego symbolu, a mianowicie  relikwie Brata Alberta „Dłoń z bochenkiem chleba”.Brat Albert- Adam Chmielewski, szlachcic był gorącym patriotą, powstaniec 1863 utalentowany artysta malarz, a w szczególności heroiczny sługa i ojciec ubogich,

       Z symbolicznym bochenkiem chleba i koszem owoców szli do ołtarza Starostowie Dożynek państwo Agata i Jan Laskowie producenci truskawek i czosnku. Kwiaty i zboże pod zasiew niosły dzieci. W zastępstwie sołtysa wsi pan Grzegorz Cieślak z paniami z Rady Sołeckiej ofiarowali wino mszalne. Ofiarowany przez pszczelarzy złocisty miód niosła pani z KGW Jolanta Mynarska, a tradycyjny kołocz dożynkowy wręczyła pani Barbara Pisanko. Wieniec dożynkowy u stóp ołtarza złożyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Strażniczki Tradycji” Teresa Marciniak i Cecylia Puzoń. W tym roku AD 2024 wieniec dożynkowy symbolizował kopę-koronę- którą to w dawnych czasach  podczas święta plonów miała na swojej głowie najlepsza żniwiarka pracująca na polach dziedziców. Wieniec dożynkowy to także symbol szczęśliwie zakończonej pracy, jest on też darem dziękczynnym dla Matki Boskiej za urodzaj i uchowanie ludzkości przed głodem. 

        Przed rozpoczęciem Mszy Św. w zastępstwie sołtysa pan Grzegorz Cieślak poprosił księdza proboszcza o odprawienie dożynkowej Mszy świętej dziękczynnej. Poprosił także o poświęcenie chleba, miodu, wina, owoców, kwiatów i ziół, wieniec dożynkowy oraz zboża pod zasiew.

       W trakcie mszy świętej ks. proboszcz Janusz Gacek w asyście ks.Andrzeja i ks.Henryka poświęcił piękny bochen chleba, upieczony z tegorocznych plonów przez państwo Renatę i Andrzeja Manda, złociste miody wytworzone przez pszczoły z naszych pisarzowickich pasiek, wino mszalne, kwiaty i zboże pod zasiew, wieniec dożynkowy. Poświęcone zostały także tegoroczne symboliczne tegoroczne zbiory stanowiące dekorację ołtarza. W naszej parafii jest taka tradycja, że dekorację ołtarza dożynkowego stanowią prawie każde gatunki owoców i warzyw, które rosną na naszej pisarzowickiej ziemi. Dekoracja ta wykonana została przez państwo Jadwigę Konrada Kobielus wraz z paniami Anetą Kubiczek, Roksaną i Kają oraz Wandą Adamczyk. 

         Po Mszy Świętej pani Izabela Puzoń  z Filipem częstowali wychodzących z kościoła chlebem upieczonym z tegorocznych plonów przez rodzimych piekarzy Renatę i Andrzeja Mandów. 

      Serdeczne podziękowania Zarząd KGW „Strażniczki Tradycji” kieruje do organizatorów i współorganizatorów dożynek parafialnych w Pisarzowicach, a byli to: sponsorzy płodów rolnych Donata i Adam Gackowie,chleby dożynkowe Renata i Andrzej Manda, wszystkim osobom które przyczyniły się do oprawy mszy dożynkowej oraz Młodzieżowej Orkiestrze Dętej z Pisarzowic i Z.R”Pisarzowianki”.

 W tym roku była to też smutna Msza Św.,bo wielu naszych mieszkańców od nocnych godzin z soboty na niedzielę walczyło z powodzią w dolnej części naszej miejscowości, gdzie rzeka Pisarzówka była nie do ujarzmienia. Z tego też powodu trzeba było odwołać drugą część dożynek artystyczno- biesiadną na LKS „Pionier”,by weselić się i świętować kiedy nasi mieszkańcy walczą o swój dobytek.

Podobne wpisy