Koncert pt.” Kantyczki- kolędy i pastorałeczki” w wykonaniu Z.R.”Pisarzowianki”

Tradycja śpiewania kolęd wywodzi się ze starożytnego Rzymu. Mieszkańcy tego miasta śpiewali wesołe utwory i odwiedzali się, aby przekazać sobie wzajemnie podarki z okazji rozpoczęcia nowego roku kalendarzowego, wyznaczonego przez dekret Juliusza Cezara. Od Rzymian zwyczaj ten przejęli chrześcijanie i wychwalili przyjście na świat Jezusa, co było też symbolem rozpoczęcia nowego życia.

W chrześcijaństwie przyjmuje się, że pierwszą kolędę stworzył św.Franciszek z Asyżu i śpiewano ją przy szopce. 

Warto wspomnieć, że trwający okres Bożego Narodzenia (25 grudnia) kończy się w pierwszą niedzielę po 6 stycznia, czyli po uroczystości Objawienia Pańskiego, jednakże w polskiej tradycji katolickiej jeszcze przez pewien czas zachowany jest wystrój świąteczny, bożonarodzeniowy wystrój kościołów, domów oraz śpiewa się kolędy i pastorałki. Okres ten kończy się w Święto Ofiarowania Pańskiego czyli w święto Matki Boskiej Gromnicznej 2 lutego.

   W święto Matki Boskiej Gromnicznej tradycyjnie od szeregu lat, członkowie zespołu regionalnego ”Pisarzowianki” śpiewem pięknych naszych polskich kolęd ludowych i pastorałek na zakończenie okresu kolędowego w naszym kościele pw.Św.Marcina, dziękują Panu Bogu za otrzymane łaski i proszą o dalsze na kolejne dni w roku dla swoich najbliższych.

Koncert składał się z dwóch części. W pierwszej parafianie i goście usłyszeli ze zbioru kantyczek- kolędy i pastorałki. Natomiast po mszy świętej zakończyli okres kolędowy wspólnym zaśpiewaniem „Bóg się rodzi”, ponadto zespół zaśpiewał staropolską kolędą „Żłobek Narodzenia Pana” napisaną w 1641roku przez księdza Grzegorza Jana Zdziewojskiego. Kaznodzieja Zdziewojski był proboszczem w pisarzowickim drewnianym kościółku od ok. 11lipca  1644 do 12 lipca 1653 roku.Muzykę do tej kolędy skomponował  akompaniator zespołu Jakub Żemła.

Być może kolęda śpiewana była w naszym starym kościółku przez naszych praojców, zwłaszcza kiedy to ksiądz Grzegorz Jan Zdziewojski wspólnie z właścicielem Pisarzowic Janem Pisarzowskim (w latach czterdziestych XVII wieku) zainstalowali jednogłosowe organy. 

Po tylu wiekach- zabrzmiała w wykonaniu zespołu, a dedykowana była  księdzu proboszczowi Januszowi Gackowi i parafianom.

Serdecznie dziękujemy księdzu proboszczowi za umożliwienie zaśpiewania kolęd i pastorałek w pisarzowickiej świątyni.

Art.C.Puzoń
foto Patryk

Podobne wpisy