Archiwum 2014

Koniec roku 2014

W ostatni dzień roku w naszej parafii tradycyjnie o godz. 15.00 została odprawiona uroczysta Eucharystia przebłagalna. Podczas Mszy św. ksiądz proboszcz podał statystyki parafialne W roku 2014 w naszej parafii pożegnaliśmy i odprowadziliśmy na wieczny spoczynek 35 osób. Sakrament chrztu przyjęło 51 dzieci. W danym roku ogłoszone zostały 54 zapowiedzi, 34 pary powiedziało sobie sakramentalne „tak” przy ołtarzu pisarzowickiej świątyni.


Poświęcenie odnowionego prezbiterium

W czwartą niedzielę Adwentu, Parafia Pisarzowice gościła u siebie po raz pierwszy Biskupa Ordynariusza Diecezji Bielsko-Żywieckiej, Księdza Biskupa Romana Pindla. O godzinie 17 została odprawiona Eucharystia dziękczynna za Kanonizacje Jana Pawła II, który konsekrował naszą świątynię. Podczas Mszy świętej Ks. Biskup poświecił odnowione prezbiterium a na zakończenie spotkania poświęcił także wyremontowaną kaplice na drugim piętrze, która została oddana św. Janowi Pawłowi II. W kaplicy czekał na wszystkich również inny gość – św. Mikołaj, który przyniósł prezenty dzieciom i młodzieży angażującym się w grupy parafialne.

Strona Diecezialna


Solo Dios basta – Roraty dla dzieci

Główną postacią tegorocznych Rorat będzie św. Teresa z Avila, wielka reformatorka życia zakonnego, założycielka karmelitów bosych, doktor Kościoła. Wybór takiego tematu wiąże się z rokiem jubileuszowym 500. rocznicy urodzin św. Teresy, który rozpoczął się 15 października br. i jest obchodzony nie tylko w klasztorach karmelitańskich, ale i w całym Kościele. Drugim powodem podjęcia takiego tematu jest ogłoszony przez papieża Franciszka Rok życia Konsekrowanego, który rozpoczął się w święto Ofiarowania NMP, 21 listopada br. Podczas spotkań roratnich dzieci będą poznawały życie świętej Teresy z Avila oraz jej niezwykłą miłość i zażyłość z Panem Bogiem. „Solo Dios basta”, czyli „Bóg sam wystarczy” – takie jest hasło tegorocznych rorat.


Nowe prezbiterium kościoła w Pisarzowicach


Nowi ministranci i lektorzy

W pierwszą niedzielę Adwentu do Służby Liturgicznej Ołtarza zostało przyłączonych 6 nowych ministrantów. Przez ponad pół roku przygotowywali się aby swoją służbę wypełniać pobożnie, gorliwie i radośnie na chwałę Bożą i dla dobra wspólnoty parafialnej. Wspólnocie parafialnej zostali przedstawieni również nowi lektorzy, którzy 8 listopada zostali pobłogosławieni, aby być sługa Słowa Bożego.


Odpust ku czci św. Marcina

11 listopada dla naszej parafii to nie tylko dzień pamięci o odzyskaniu Niepodległości przez Polskę. 11 listopada to również uroczystość odpustowa ku czci św. Marcina, głównego patrona naszej parafii. Sumę odpustowa odprawił ksiądz prałat Marek Głownia, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Krakowie, a kazanie wygłosił ksiądz Szymon Tracz, doktor historii sztuki, wykładowca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. W homilii zwracał uwagę na ważną role tkaniny w dziele zbawienia . Dla naszej parafii wyróżnił trzy ważne tkaniny, które związane są z dniem 11 listopada 2014 r. Są to: biało-czerwona flaga, poła płaszcza św. Marcina którą przekazuje żebrakowi oraz wotum dla Matki Bożej z głównego obrazu naszego kościoła, w postaci przepięknej sukienki . XVIII wieczna sukienka po kilkudziesięciu latach zaginięcia, powróciła do naszej parafii właśnie dzięki księdzu Markowi Głowni i księdzu Szymonowi Traczowi.


Błogosławieństwo nowych lektorów

8 listopada w Kaniowie odbyła się uroczystość Błogosławieństwa lektorów naszego dekanatu. Błogosławieństwa udzielił ks. dziekan Michał Boguta. Nowymi lektorami w naszej parafii zostali: Jakub Buchtyar, Rafał Krzesiwo, Mateusz Motyka i Piotr Okrent.
Słowo lektor pochodzi z języka łacińskiego: „legere” – czytać i oznacza osobę czytającą na głos teksty biblijne lub liturgiczne w zgromadzeniu liturgicznym, tzn. podczas Mszy Świętej, liturgii sakramentów, sakramentaliów, Liturgii Godzin i innych nabożeństw.


Uroczystość Wszystkich Świętych

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. Nie mniej jednak w tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając ten „płomyk nadziei”, wierząc, że już cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego. Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką.


Pierwsze wspomnienie świętego Jana Pawła II

W środę, 22 października obchodziliśmy po raz pierwszy wspomnienie św. Jana Pawła II. Było to pierwsze wspomnienie po kanonizacji która miała miejsce 27 kwietnia bieżącego roku. Papież jest patronem szkół w Pisarzowicach dlatego o godzinie 10, uczniowie i nauczyciele zebrali się na Mszy świętej aby dziękować Bogu za osobę wielkiego i świętego patrona.


Z kolarskim mistrzem na różańcowej pętli

Mieszkańcy Pisarzowic złapali za różańce i wsiedli na rowery. Razem z nimi był Przemysław Niemiec, zawodnik kolarskiej grupy Lampre Merida, który w tym roku wygrał najtrudniejszy etap wyścigu dokoła Hiszpanii w Covadonga.
Ponad 100 mieszkańców Pisarzowic pojechało w niedzielę 19 października Rowerową Pętlą Różańcową wokół swojej miejscowości.
– Kiedyś jeździliśmy z różańcem na Przełęcz U Panienki w Kozach. A dziś wracamy do tej tradycji, ale inną trasą – chcemy różańcem otoczyć Pisarzowice – mówi ks. Janusz Gacek, proboszcz parafii św. Marcina i inicjator rajdu. – Pogoda piękna i bardzo się cieszę, że tyle całych rodzin zdecydowało się dziś na rowerową pielgrzymkę.

Honorowym uczestnikiem rajdu był pochodzący z Pisarzowic Przemysław Niemiec, zawodnik kolarskiej grupy Lampre Merida, który w tym roku przyniósł sobie, ale i wszystkim kibicom z Pisarzowic (z proboszczem na czele) mnóstwo radości swoimi sukcesami. Zdobył pierwsze miejsce na 15., najtrudniejszym etapie wyścigu dookoła Hiszpanii Vuelta a Espana w Lagos de Covadonga, piąte w Tour de Pologne i trzecie w Giro de Trentino.
W Pisarzowicach jest jego rodzinny dom, tu zawsze wraca po sezonie i tu czekają najbliżsi – rodzice, żona Beata z synami Oliwierem i Mikołajem. Za tydzień Mikołaj będzie ochrzczony w pisarzowickim kościele.
Przemek Niemiec zabezpieczał „tyły rajdu”. – Podciąga tych, którzy jadą w ogonie – mówi ks. Gacek. – Takie ma dzisiaj zadanie, żeby pilnować, by wszyscy jechali w zwartej grupie.
– Bardzo chętnie jadę dziś z wami – mówił kolarski zawodowiec uczestnikom rajdu. – Będę patrzył na was i pomagał, a jakby co, to „śmieciara” jedzie z tyłu i jesteśmy kryci – żartował kolarskim slangiem, mówiąc o samochodzie, który „zbiera” słabnących zawodników na największych wyścigach.

– Zostałem dziś zaproszony przez księdza proboszcza, z którym mam bardzo dobry kontakt przez cały rok – mówi P. Niemiec, który w tym roku ma za sobą 30 tys. przejechanych kilometrów na rowerze. – Z chęcią przyjechałem, żeby spotkać się tu z nim i mieszkańcami Pisarzowic, którzy trzymają za mnie kciuki, kiedy startuję. Pogoda nam sprzyja, myślę, że to będzie fajne popołudnie, żeby strawić niedzielny obiad – uśmiechał się tuż przed rajdem 34-letni zawodnik. – Jadę dziś typowo rekreacyjnie, odpoczywam. Przez najbliższe 4 tygodnie będę miał mało do czynienia z rowerem. Cieszę się spotkaniem z rodziną, drugi syn urodził się nam 4 miesiące temu, ale byłem cały czas na wyjazdach. Teraz nadrabiam też zaległości rodzinne.
Wspominając sezon, podkreśla, że najbardziej cieszyło go etapowe zwycięstwo na Vuelcie, a także wyścig na mistrzostwach świata w hiszpańskiej Ponferradzie, gdzie miał znaczący udział w zdobyciu tytułu mistrza świata przez Michała Kwiatkowskiego. – To był bardzo udany sezon i mam nadzieję, że kolejny będzie jeszcze lepszy. Najbardziej smakują zwycięstwa i jak się uda i będziemy wygrywać, będzie dobrze – dodaje.

Nie jesteśmy wyczynowcami
Rowerzyści spotkali się przed kościołem parafialnym. Tu ks. Gacek poświęcił koronki różańca, które mógł odebrać każdy uczestnik rajdu. Odmówili pierwszą tajemnicę chwalebnej części – Zmartwychwstanie – i dalej z błogosławieństwem ruszyli na Lanckoronę – najwyższy punkt na trasie. Tu rozważyli tajemnicę Wniebowstąpienia. Dalszym celem był Hałcnów i tutejsze sanktuarium maryjne. Zatrzymali się krótko na modlitwę „Pod Twoją obronę” i pojechali na miejsce wyznaczone dla trzeciej tajemnicy – Zesłania Ducha Świętego – do Janowic. Stamtąd do Starej Wsi, pod Krzyż Milenijny, na Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Czwartą tajemnicę – Wniebowzięcie Matki Bożej – odmówili w Wilamowicach, piątą – Ukoronowanie Matki Bożej – na Harszówkach. Stąd już wrócili na poczęstunek i piknik przygotowany przez parafię.

W rajdzie uczestniczyli m.in. Mariola i Rafał Jaroszowie z dziećmi – Anią, która przygotowuje się do Pierwszej Komunii św., i Szymonem, uczniem V klasy. – Zdecydowaliśmy się, bo mamy tak piękny dzień, że żal byłoby zostać w domu – mówią. – Ksiądz zachęcał gorąco rodziny z dziećmi, dlatego jesteśmy. No i zaproszenie księdza na „herbatniki i oranżadę” bardzo nas przekonało – śmieją się zgodnie. – Nie jesteśmy wyczynowcami, ale bardzo lubimy rowery. Pojedziemy powoli, żeby cało i zdrowo dojechać do mety.
– Było ogłoszenie w kościele, a że to pewnie jeden z ostatnich ciepłych, słonecznych i dłuższych dni w tym roku, więc doskonała okazja, żeby złapać trochę słońca i być we wspólnocie ludzi, którzy lubią rower i chcą się razem pomodlić – mówi Marcin Morawski.

Służymy jako grupa techniczna
– Jedzie z nami też kilkunastoosobowa grupa rowerzystów, którzy regularnie, co tydzień w niedzielę, spotykają się przed kościołem o 14.30 i jeżdżą w kilkudziesięciokilometrowe trasy po okolicy – mówi ks. Gacek. – Jest w tej grupie też mama Przemka Niemca. Czasem im towarzyszę, ale nie zawsze obowiązki pozwalają. Za to sam nadrabiam w wolnych chwilach. O! Dziesięć dni temu pojechałem do Rychwałdu. Mam kondycję, nie narzekam – podkreśla.
Dorota Nikiel, jedna z liderek grupy i prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego im. PTG Sokół w Pisarzowicach, zaznacza: – Zwiedzamy najbliższe okolice. Pokonujemy po 35-60 km. Jest nas, stałych członków grupy, piętnaścioro. Kiedyś była i trzydziestka. W grupie jedzie się lepiej, szybciej, raźniej. Każdy ma nowy pomysł na kolejną trasę. Brakuje nam jednak młodszego pokolenia – mówi. – W klubie mamy prężną grupę judo. Teraz zamierzamy zachęcać do rowerowych treningów już przedszkolaki i uczniów podstawówki, żeby szukać następców Przemka.
Podczas różańcowej pętli jechali rekreacyjnie. – Chcemy się przede wszystkim pomodlić i służyć jako grupa techniczna zabezpieczająca rajd – tłumaczy D. Nikiel.

Urszula Rogólska, Gość Niedzielny


Goście ze Słowacji

W Niedzielę 11 października modliła się z nami delegacja z zaprzyjaźnionej z Pisarzowicami słowackiej miejscowości Horná Súča. Na czele delegacji był pan starosta Juraj Ondraczka.
Horná Súča, to malowniczo położona w górach Białych Karpat największa wieś w powiecie Trencin. Do granicy z Czechami jest 14 km. Na powierzchni 54 km2 mieszka 3417 mieszkańców. Najwyższe wzgórze to Jawornik leżące na wysokości 783 m.n.p.m. Liczne lasy, jakie znajdują się na terenie wioski to głównie buk, świerk, dąb i modrzew. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1208 roku, a więc liczy ona ponad 800 lat. Na uroczystościach związanych z tym jubileuszem była także delegacja z Pisarzowic.
W Hornej Súčy jest piękna duża szkoła, przedszkole, klub piłkarski, działa koło emerytów, stowarzyszenie hodowców, związek łowiecki, związek pszczelarzy.
Jest także piękny duży kościół Jana Nepomucena, gdzie mieliśmy już okazję się modlić, a zespół „Pisarzowianki” dał w nim swój koncert.
Największym zakładem jest Agrosúča, która specjalizuje się w hodowli bydła i owiec, a z mleka wyrabiają znakomite sery. Drugi zakład to duża nowa piekarnia.
Horná Suča szczyci się licznymi kapelami tzw. „Dychowkami”, z których każda już w Pisarzowicach koncertowała. Z okazji oddania estrady koncertowej 11 października gościła u nas ich najlepsza kapela „Vlčovanka”, która dała swój koncert na nowej estradzie, a także przed naszym kościołem. Sama msza św. była odprawiana w koncelebrze przez naszych kapłanów, a także księdza z Hornej Súčy Antona Żovica. Liturgię czytała Andrea Mrazikowa.


Wielka Racza

W dniu 04.10.2014 r. wyruszyliśmy na kolejną VI Parafialną Wędrówkę Górską Śladami św. Jana Pawła II. Wzięło w niej udział 57 osób w tym 20 dzieci. Najmłodszy uczestnik miał 3 latka, ale były również cztero, pięcio i sześciolatki. Pogoda, co jest już tradycją na naszych wędrówkach była pochmurna, lecz bezdeszczowa. Pierwsza w programie była Msza św. w kaplicy pw. Chrystusa Króla w Rycerce Dolnej należącej do parafii Rajcza. Przed kaplicą przywitał nas ks. Mariusz Zemanek pochodzący z Pisarzowic, który w rajczańskiej parafii sprawuje swoją posługę kapłańską. Ksiądz Mariusz odprawił Mszę św. w naszej intencji, wygłosił kazanie i pobłogosławił najmłodsze dzieci. Po Mszy św. pojechaliśmy do Rycerki Górnej Kolonii, skąd wyruszyliśmy na trasę szlaku papieskiego na Wielką Raczę 1236 mnpm. Szlakiem tym wielokrotnie wędrował Karol Wojtyła jako ksiądz, biskup i kardynał, gdy przyjeżdżał do Rycerki Górnej do swego przyjaciela ks. Józefa Jury. To najkrótszy i zarazem najłagodniejszy szlak na tą górę. Po półtorej godzinie wszyscy byliśmy na szczycie. Niestety nie dane nam było podziwiać pięknej panoramy gór, które zasłaniała gęsta mgła. Udaliśmy się na odpoczynek do pobliskiego schroniska, gdzie odbył się również konkurs rzutu lotką dla dzieci. W powrotnej drodze przeszliśmy przez piękną halę na Małej Raczy, gdzie w okresie letnim wypasane są owce. Tutaj na moment ukazała się nam Królowa Beskidów Babia Góra. Następnie, czekała nas przeprawa przez błotnistą i śliską drogę, na której najwięcej uciechy miały najmłodsze dzieci, dla których rozmoknieta ziemia nie stanowiła żadnej przeszkody. Po dotarciu do Leśnego Biwaku w Rycerce Górnej w pierwszej kolejności odbyło się mycie obuwia w pobliskim potoku. Następnie panowie rozpalili ognisko i upiekliśmy sobie kiełbaski. Tutaj odbył się też konkurs wiedzy, w którym główne nagrody ufundował ks. proboszcz Janusz Gacek. W powrotnej drodze zatrzymaliśmy się jeszcze w Sanktuarium Matki Boskiej Kazimierzowskiej w Rajczy. Przed tym cudownym obrazem podarowanym tutejszej parafii w 1696 r. przez króla Jana Kazimierza odmówiliśmy modlitwę do św. Jana Pawła II i dziesiątkę różańca.
Myślę że wszyscy uczestnicy byli zadowoleni bo na kolejną wędrówkę śladami św. Jana Pawła II chcieli jechać jeszcze w tym roku. Niestety tego postulatu nie da się zrealizować, ale na wiosnę przyszłego roku znów zapraszamy z ks. proboszczem na górski szlak i zdobycie kolejnego szczytu, na którym zaznaczył swe ślady św. Jan Paweł II. Jak sam mówił „w górach bliżej do Boga”, więc będziemy wędrować na górskie szczyty aby odnaleźć w swych duszach to czego nie ma w naszym codziennym życiu.

Bogdan Pudełko


Niedziela z „Sycharem”

5 października Papież Franciszek otworzył Synod Watykański na temat rodziny. W swojej homilii podkreślił że Pan Bóg prosi aby otoczyć opieką rodzinę, która jest integralną częścią Bożego planu miłości do ludzkości. W tym dniu w naszej Parafii również poruszaliśmy ten temat, temat nierozerwalności związku małżeńskiego i jego konsekwencji. Homilię wygłosił ks Paweł Dubowik Krajowy Duszpasterz wspólnoty Sychar Trudnych Małżeństw. Usłyszeliśmy poruszające nas słowa, być może trudne ale jakże prawdziwe. Ks Paweł podkreślał jak ważna jest stabilność i zgoda małżonków trwających w miłości i wierności małżeńskiej, jak ważną odgrywa rolę praca nad sobą nad zmianą własnych słabości i przyzwyczajeń żeby tą stabilność w małżeństwie budować. Przeciwnym wypadku rodziny przeżywają głęboki kryzys, ogromne dramaty: zdrady, porzucenia i osamotnienia. Hasłem przewodnim było zdanie „Każde sakramentalne małżeństwo jest do uratowania”, bo to co po ludzku wydaje się niemożliwe dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych, wystarczy otworzyć się na łaskę Sakramentu. I nie ważne na jakim etapie kryzysu małżeństwo jest, Bóg jest obecny i uzdrawia.

Monika Ciurla


Tydzień z Ewangelią

Od 28 września do 4 października w naszej diecezji przeżywany był Tydzień z Ewangelią. Nasza parafia w sposób czynny brała udział w tym wydarzeniu, a wszystko przy udziale Wspólnoty Emaus z Bestwiny i Ks. Romana Berke. Już od samego początku wkroczyliśmy przez udział w Niedzieli ewangelizacyjnej, w poniedziałek odbył się Koncert Uwielbienia – gdzie poprzez śpiew chwaliliśmy wielkość Boga. We wtorek zebraliśmy się na Mszy świętej z modlitwą o uzdrowienie duszy i ciała. Zakończeniem tego tygodnia było inauguracyjne spotkanie Seminarium Odnowy Wiary.
Czym jest Seminarium Odnowy Wiary? To forma rekolekcji przeznaczonych dla osób dorosłych i młodzieży. Cotygodniowe spotkania, które obejmują wspólną modlitwę, konferencję i spotkanie w grupach, dopełnia indywidualna modlitwa z Pismem Świętym, którą podejmuje każdy uczestnik Seminarium. Całość wieńczy modlitwa o przyjęcie darów Ducha Świętego.


Rodzinna pielgrzymka Chóru Parafialnego z Pisarzowic do Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach

W dniu 13 września 2014 r. członkowie Chóru Parafialnego przy Parafii św. Marcina w Pisarzowicach wraz z członkami swoich rodzin, udali się w pielgrzymce do Klasztoru Sióstr Norbertanek w Imbramowicach koło Krakowa.
W pielgrzymce uczestniczyło 59 osób, w tym 20 dzieci, których rodzice śpiewają w chórze. Pielgrzymce przewodniczył ks. Proboszcz Janusz Gacek.
Miejscem docelowym pielgrzymowania było Regionalne Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach, które znajduje się na terenie diecezji kieleckiej. Jest to miejsce szczególnego kultu Pana Jezusa Cierpiącego w łaskami słynącym obrazie. Opiekunami miejsca czci Jezusa Cierpiącego są Siostry Norbertanki od św. Norberta (dwa domy zakonne w Polsce: Imbramowice i Kraków – Salwator), znane z pobytów w Pisarzowicach w sprawach powołań zakonnych i kwest.

O godzinie dziewiątej przed cudownym obrazem ks. Proboszcz odprawił Mszę Św. w intencji członków chóru i ich bliskich. Wszyscy modlili się i prosili o błogosławieństwo Boże w działalności dla parafii w nadchodzącym po wakacjach nowym okresie pracy chóru. Bardzo refleksyjne słowa homilii ks. Proboszcz i wystąpienie Siostry Opiekunki, dotyczące sensu cierpienia Pana Jezusa za człowieka przedstawionego w cudownym imbramowickim wizerunku, a także poświęcone potrzebie wybaczania innym zostały przyjęte, zapamiętane i głęboko pozostaną w sercach wszystkich uczestników Mszy Św.

Spotkanie z Siostrami przy kawie, herbacie i słodyczach w klasztornej rozmównicy, stały się okazja do poczucia ducha i atmosfery życia zakonnego, szczególnie dla najmłodszej części pielgrzymów.

Część rekreacyjno-wypoczynkowa pielgrzymki rozpoczęła się od południa, od pobytu w miejscowości Podzamcze w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej i zwiedzania ruin zamku Ogrodzieniec. Dwie i pół godziny to za mało czasu aby zobaczyć co ciekawe na zamku i poznać jego historię. Przy wspaniałej pogodzie i rozległych widokach, podziwialiśmy wspaniałą architekturę jednego z zamków „Orlich Gniazd”. Okres historyczny funkcjonowania twierdzy od XII wieku do czasów współczesnych, w niezwykle ciekawy sposób przedstawił miejscowy przewodnik Pan Jaś.

W czasie gdy dorośli zwiedzali zakamarki obronnej fortecy, dzieci korzystały z rekreacji i rozrywki na wolnym powietrzu. Potężna budowla zamku wzbudziła u nich zainteresowanie, ale nie tak duże jak Park Doświadczeń, Tor Saneczkowy, Park Miniatur, znajdujące się również w Podzamczu – obok murów obronnych. Tor saneczkowy, huśtawki, zjeżdżalnie, dmuchane zamki – to była najlepsza zabawa.
Wirujący krater, wirujący cylinder, dzwony rurowe, trzy wahadła, platforma obrotowa, to stanowiska w parku doświadczeń, które cieszyły i dawały poznać równocześnie jak działają podstawowe prawa fizyki, czasem tak niezrozumiałe.

Pora obiadu i kolacji miały miejsce w gospodarstwie agroturystycznym w Czernej. To dalszy ciąg rekreacji sobotniej, w bardzo cichym i spokojnym zakątku obok Krzeszowic. Miejsce to jest znane uczestnikom pielgrzymek rowerowych z Pisarzowic do Częstochowy. Rozgrywki sportowe, jazda konna, malowanie w plenerze oraz twarzy, to zabawy dzieci z dorosłymi. Wieczór biesiadny przy ognisku zakończył część wypoczynkowa pielgrzymki.

Duchowo wzmocnieni, z siłami i chęcią do pracy a także wypoczęci i zadowoleni, wróciliśmy późnym wieczorem do Pisarzowic.

Pielgrzymkę zorganizowali Państwo Anna i Jarosław Tora.

Dziękujemy

Krystyna i Stanisław Piróg


Parafialne Dożynki

14 września w naszej przeżywaliśmy Parafialne Dożynki, czyli święto dziękczynienia za ukończenie żniw i prac polowych. Dziękujemy Kole Gospodyń Wiejskich, rolnikom, pszczelarzom i panu Sołtysowi, za przygotowanie uroczystości.


Rozpoczęcie roku szkolnego

1 września uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, zebrali się na Mszy św., podczas której modlili się o potrzebne łaski na nowy rok szkolny. Wszystkim uczniom z naszej parafii, życzymy aby spełniły się Wasze marzenia o szkole, aby zdobyta wiedza umożliwiała osiąganie kolejnych sukcesów w następnych etapach edukacji, a szkoła była dla Was tym miejscem do którego z chęcią będziecie przychodzić i mieć poczucie bezpieczeństwa.


Prezbiterium naszej świątyni

Trwają prace z upiększaniem prezbiterium naszej świątyni. Kolejnym elementem tych prac jest nowa ambona, balaski i nastawa ołtarzowa.


Odpust parafialny Matki Bożej Szkaplerznej

W niedzielę, 20 lipca odbył się w naszej parafii odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, zwanej Matką Bożą Szkaplerzną. Uroczystą mszę świętą o godz. 11.30 odprawili: ks. Aleksander Smarduch, proboszcz z Hecznarowic, który również wygłosił tego dnia kazania, oraz rodak z Pisarzowic ks. Juliusz Olejak.


Zakończenie roku szkolnego

W piątek 27 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum zakończyli rok szkolny. Z tej okazji wraz z rodzicami i gronem pedagogicznym zebrali się na Mszy świętej, aby dziękować Bogu za ten rok zdobywania wiedzy i prosić o dobry wypoczynek wakacyjny.


Dziękczynienie dzieci pierwszokomunijnych

W niedzielę 22 czerwca dzieci pierwszokomunijne wraz z rodzicami udały się na pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie. Miesiąc temu 18 maja dzieci te przyjęły do swojego serca po raz pierwszy Pana Jezusa, teraz chciały podziękować Matce Bożej za ten wielki dar bliskości z jej Synem.


Przyjdź do nas Panie, Chlebie żywy i pozostań z nami

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej to święto obchodzone ku czci Najświętszego Sakramentu. Uroczystą Mszę św. w tym dniu prowadził Ks. prał. Robert Tyrała, a następnie wyruszyliśmy w procesję ulicami Pisarzowic do czterech ołtarzy. Przy każdym z ołtarzy odczytywany fragment Ewangelii, dotyczył wielkiej tajemnicy naszej wiary jaką jest Eucharystia. W uroczystej procesji wzięli udział wszyscy wierni, którzy pragnęli wyznać swoją wiarę w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Procesji towarzyszyły dzieci, które posypywały drogę kwiatami, niesione były sztandary, święte obrazy i figury świętych. Podczas całej drogi śpiewane były pieśni ku czci Najświętszego Sakramentu z udziałem orkiestry.


Matko Kościoła – módl sie za nami

W drugi dzień Zielonych Świątek w naszej parafii obchodziliśmy uroczystość odpustową ku czci Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Taki też tytuł nosi nasza świątynia. Sumę odpustową odprawił Ks. Józef Baran, proboszcz Bestwinki, który w tym roku obchodzi Jubileusz 25-lecia kapłaństwa. Natomiast kazania w tym dniu wygłosił Ks. Dawid Szewczyk, wikariusz z Dankowic, który jest diecezjalnym duszpasterzem młodzieży. Poprzez ten dzień nasza parafia pragnie rozpocząć przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, które będą miały miejsce w 2016 roku.


Sakrament dojrzałości chrześcijańskiej

7 czerwca 2014 r. w parafii Św. Marcina w Pisarzowicach Ks. Bp Piotr Greger udzielił sakramentu bierzmowania. Przyjęło go 120 osób – uczniowie i uczennice klas 2 i 3 gimnazjum im. Św. Jana Pawła II w Pisarzowicach, a także kilka osób spoza naszej parafii. W kościele parafialnym oprócz świadków bierzmowania zgromadziły się rodziny przystępujących do tego sakramentu oraz kapłani naszego dekanatu. Ks. Biskup wzywał w kazaniu młodzież do dawania świadectwa swojej wiary w dzisiejszym świecie co wymaga często odwagi. Jako przykład ukazał apostołów Chrystusa, a szczególnie Św. Piotra. W czasie procesji z darami bierzmowani przynieśli świecę – znak Jezusa, przyrzeczenia abstynencji, kwiaty, chleb i wino a rodzice ufundowane ornaty. Po zakończeniu Mszy Św. Młodzież stanęła przed kościołem do wspólnego zdjęcia z Ks. Biskupem.


Groń św. Jana Pawła II

W dniu 31.05.2014 r. wyruszyliśmy na kolejną już V Parafialną Wędrówkę Górską Śladami Karola Wojtyły. Wzięły w niej udział 53 osoby w tym 17 dzieci. Ta coraz większa liczba dzieci świadczy o tym, że nasze wędrówki stają się coraz bardziej rodzinne. Najmłodszy uczestnik miał 3 latka i przeszedł prawie całą 12 km trasę na własnych nóżkach. Szczyt Gronia Jana Pawła II zdobyliśmy już drugi raz podczas naszych wędrówek. Tym razem chcąc podziękować Bogu za kanonizację św. Jana Pawła II. To góra, na której bywał najczęściej, pierwszy raz mając 10 lat a ostatni w 1970 roku będąc już kardynałem. Jako papież, przelatywał nad tą górą helikopterem dwa razy w 1999 i 2002 roku.
Burze, deszcze, niska temperatura w dni poprzedzające naszą wędrówkę nie rokowały najlepiej. Jednak sobotni poranek, przywitał nas piękną słoneczną pogodą. Mieliśmy wrażenie, że św. Jan Paweł II specjalnie dla nas w tym dniu powstrzymał deszczowe chmury aby mogło nam zaświecić słońce. Jednak pod koniec wędrówki nie zapomniał poświęcić nas kilkoma kroplami deszczu.
Naszą wyprawę rozpoczęliśmy w Ponikwi, Mszą św. w kościele pw. św. Aleksego przed obrazem Matki Boskiej Ponikiewskiej, przywitani przez tamtejszego proboszcza ks. Henryka Pykę. Mszę św. z kazaniem odprawił ks. wikary Ireneusz Rojczyk, który tym razem w zastępstwie ks. proboszcza Janusza Gacka sprawował nad nami kapłańską opiekę. Po Mszy św. w dwie godziny dotarliśmy na szczyt szlakiem, którym wędrował 10 letni Karol Wojtyła wraz ze swoim ojcem. Na Groniu Jana Pawła II w kaplicy Sanktuarium św. Jana Pawła II, odśpiewaliśmy nabożeństwo majowe, które tutaj wysoko w górach brzmiało wyjątkowo. Następnie pani Maria, córka pana Stefana Jakubowskiego, pomysłodawcy tego miejsca opowiedziała nam o darach przekazanych do kaplicy. W położonym poniżej schronisku Leskowiec, jego gospodarze państwo Lizakowie przygotowali nam smaczną kiełbaskę. Następnie odbyły się konkursy dla dzieci, konkurs wiedzy o św. Janie Pawle II i konkurs rzutu lotką. Wszyscy uczestnicy dostali nagrody a były nimi albumy, książki, mapy oraz gry rodzinne trochę zapomniane w dobie komputerów. Po mile spędzonym czasie przy schronisku, wyruszyliśmy na szlak, schodząc do Świnnej Poręby. W końcowym odcinku podziwialiśmy piękne widoki na zaporę i nie ukończony zbiornik wodny Świnna Poręba oraz otaczające go górskie szczyty. W powrotnej drodze w autokarze u dorosłych było widać lekkie zmęczenie, natomiast najmłodsze, rozbawione dzieci było słychać przez całą powrotna drogę.
Dziękuję ks. proboszczowi Januszowi Gackowi i ks. wikaremu Ireneuszowi Rojczykowi za pomoc w organizacji tej wędrówki. Już teraz zapraszam na kolejną, która odbędzie się we wrześniu, bo jak brzmią słowa piosenki szlaków papieskich „… będziemy chodzić po Twoich śladach, po naszych górach, po Twoich szlakach.”

Bogdan Pudełko

PIOSENKA SZLAKÓW PAPIESKICH 
"ZOSTAŁO SŁOWO" 

1. Niech cisza w górach wyrazi wszystko, 
Gdy nic nie znaczą czyny, myśli, słowa. 
Ty ziemskie szlaki już opuściłeś, 
Po wszystkich górach możesz wędrować. 

Ref. Mówiłeś w górach bliżej do Boga 
Więc tam wędrujmy by gdzieś na szczycie 
Odnaleźć w duszy to czego nie ma 
W zmęczonych miastach, gdzie pędzi życie. 

2. Ty byłeś Piotrem naszej epoki 
Tak wielu w górach było razem z Tobą. 
Na śniegu ślady Twe nie zostały, 
Lecz w naszych sercach zostało słowo. 

Ref. Mówiłeś w górach... 

3. Zanim za Tobą tam podążymy, 
Skąd widać wszystkie góry tego świata, 
Będziemy chodzić po Twoich śladach 
Po naszych górach, po Twoich szlakach. 

Ref. Mówiłeś w górach... 

Słowa: Andrzej Mróz

Wspólnota Trudnych Małżeństw SYCHAR

Wspólnota Trudnych Małżeństw SYCHAR powstała jako dzieło małżonków sakramentalnych, którzy w obliczu kryzysu ich małżeństwa chcą wytrwać w miłości, wierności i w zobowiązaniach wynikających z przysięgi małżeńskiej. Wspólnota powstała w 2003 roku u księży pallotynów w Warszawie. Założyli ją małżonkowie sakramentalni, których małżeństwa, patrząc po ludzku, rozpadły się, a mimo to oni sami postanowili wytrwać w wierności przysiędze małżeńskiej złożonej przed Bogiem na dobre i na złe. W Kościele katolickim, w którym zawierali swój sakrament małżeństwa, szukają wsparcia i pomocy. Pragną bowiem, mimo rozłąki czy opuszczenia, trwać w swoich małżeństwach. Te pragnienia stały się zaczynem do powstania Wspólnoty Trudnych Małżeństw SYCHAR. Współzałożycielem Wspólnoty jest ks. Jan Pałyga SAC. W marcu 2012 roku Episkopat Polski mianował krajowym duszpasterzem Wspólnoty ks. Pawła Dubowika.
Charyzmatem Wspólnoty Trudnych Małżeństw SYCHAR jest dążenie jej członków do uzdrowienia sakramentalnego małżeństwa, które przeżywa kryzys. Współpracując z Jezusem Chrystusem – Bogiem, w każdej sytuacji, nawet po ludzku patrząc beznadziejnej, możliwe jest odrodzenie małżeństwa. Dla Boga bowiem nie ma rzeczy niemożliwych. Prawda o mocy Sakramentu oznacza, że nawet jeśli małżonkowie nie potrafią ze sobą być i odchodzą w stan separacji, czyli oddzielnego mieszkania, to ich małżeństwo – sakramentalne przymierze małżonków z Bogiem – trwa nadal. Nadal są mężem i żoną, i jako tacy staną przed Bogiem. Sakrament Małżeństwa jest darem Boga, który daje małżonkom siłę odtwarzania wspólnoty małżeńskiej właściwie w każdej sytuacji. Wspólnota Trudnych Małżeństw SYCHAR jest Wspólnotą Wiernej Miłości Małżeńskiej wskazującą drogę świętości.

Ognisko SYCHAR w Rychwałdzkie:
W październiku 2012r. odbyło się oficjalne otwarcie Ogniska Wiernej Miłości Małżeńskiej SYCHAR w Rychwałdzie przy Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej. Jest to pierwsze Ognisko w diecezji Bielsko-Żywieckiej. Przed otwarciem otrzymaliśmy Błogosławieństwo naszego ks. Biskupa Tadeusza Rakoczego.
Liderem Ogniska jest Iwona Sobel, opiekunem duchowym o. Donat Wypchło.
Spotkania Ogniska odbywają się w każdy pierwszy i trzeci wtorek miesiąca. Pierwszy wtorek miesiąca spotkanie rozpoczyna się Mszą Św. wieczorną w Sanktuarium, a następnie udajemy się do Franciszkańskiego Domu Formacyjno-Edukacyjnego gdzie jest jego dalsza część. Trzeci wtorek miesiąca spotkanie rozpoczyna się Adoracją Najświętszego Sakramentu w kaplicy Franciszkańskiego Domu Formacyjno-Eduklacyjnego, a po niej spotykamy się w kawiarence tego domu. W trakcie spotkań uczestnicy dzielą się swoim doświadczeniem przeżywanego kryzysu, wspólnie się modlą oraz formują poprzez zgłębianie wiedzy min. na tematy związane z Sakramentem małżeństwa i rodziny. Część uczestników spotkań uczestniczy w Programie Internetowych Warsztatów „Wreszcie żyć – 12 kroków ku pełni życia”. Mamy również stronę internetową naszego Ogniska, na której zamieszczane są bieżące informację (www.rychwałd-sanktuarium.sychar.org).


Dziękczynienie uczniów klas trzecich

To już rok od momentu kiedy to po raz pierwszy przyjęli do swojego serca Chrystusa pod postacią chleba. W niedzielę 25 maja uczniowie klas trzecich uczestniczyli w uroczystej Eucharystii z okazji Rocznicy Pierwszej Komunii Świętej. Natomiast 2 dni później wraz z rodzicami udali się do Kalwarii Zebrzydowskiej, aby to właśnie tam w szczególny sposób podziękować Maryi, za dar Jej Syna.


Pierwsza Komunia Święta

W niedzielę, 18 maja w naszej parafii odbyła się uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Tego dnia 48 uczniów klasy drugiej Szkoły Podstawowej po raz piewrszy w pełni uczestniczyło w Eucharystii i przyjeło Jezusa Chrystusa do swoich serc.


Parafialna pielgrzymka do Rzymu na kanonizację bł. Jana Pawła II i Jana XXIII, 24 – 30. 04.2014


26.04. 2014 Modlitwa w Bazylice św. Piotra na Watykanie przy ołtarzach Błogosławionych Jana Pawła II i Jana XXIII
27.04. Udział w uroczystościach kanonizacyjnych
27.04. Wyjazd na Monte Cassino, modlitwa na cmentarzu
28.04. Asyż – Msza św. w Bazylice św. Franciszka, nawiedzenie Bazyliki św. Klary
29.04. Wenecja, modlitwa i Msza św. w Bazylice św. Marka


Wyjazd pielgrzymów na Kanonizacje bł. Jana Pawła II

We czwartek, 24 kwietnio godz. 19.00 z naszej parafii wyruszył autokar z pielgrzymami udającymi się na kanonizacje bł. Jana Pawła II do Rzymu. Grupa liczy 54 osoby, a opiekę duchową nad nią pełni Ks. proboszcz, Janusz Gacek.


Pogrzeb śp. Barbary Zemanek

W Wielki Czwartek zmarła Barbara Zemanek, mama ks. Mariusza Zemanka. Pogrzeb śp. Barbary Zemanek odbył się 22.04.2014 r. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie!


Świąteczne Życzenia

„Od dwudziestu wieków Kościół przekazuje światu świadectwo wiary w zmartwychwstanie Chrystusa jako jedyne niewyczerpalne źródło nadziei dla ludzkości. W tajemnicy bowiem zmartwychwstania miłosierdzie Boże znalazło swoje wypełnienie.”

Jan Paweł II

Drodzy Parafianie!
27 kwietnia 2014 r., w niedzielę Miłosierdzia Bożego, przeżyjemy kanonizację Jana Pawła II. Niech ten Święty, bliski szczególnie nam, Polakom, prowadzi nas drogami Zmartwychwstałego Chrystusa

DuszpasterzeTriduum Paschalne w Pisarzowicach

1. Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy PańskiejWieczorem w Wielki Czwartek odprawiana jest uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Pachalne. Sprawowana jest na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus Chrystus ustanowił w obecności swoich apostołów sakrament Eucharystii oraz sakrament kapłaństwa. W trakcie mszy śpiewany jest hymn „Chwała na wysokości“, któremu towarzyszy bicie wszystkich dzwonów i gongów w kościele. Po jego zakończeniu, aż do mszy Wigilii Paschalnej odprawianej w Wielką Sobotę wieczorem, zamiast stalowych gongów i dzwonów stosowane są drewniane kołatki. Na zakończenie mszy Najświętszy Sakrament przenoszony jest do kaplicy symbolizującej więzienie, do którego wtrącony został Chrystus po Ostatniej Wieczerzy.


2.Wielki Piątek – Liturgia Wielkiego PiątkuWielki Piątek to święto religijne obchodzone przez chrześcijan, które upamiętnia ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa na górze Kalwarii. Jest częścią Triduum Paschalnego – najważniejszego wydarzenia w roku liturgicznym w Kościele. Na podstawie szczegółowej analizy ewangelii stwierdzono, że Jezus został ukrzyżowany właśnie w piątek. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest odprawiana msza święta. Zamiast niej wierni uczestniczą w Liturgii Męki Pańskiej. Wyjątkowym obrzędem jest również tzw. prostracja kapłana (leżenie krzyżem), która stanowi szczególną formą oddania czci i ofiarowania się Bogu. Celebrans podczas liturgii ubrany jest w czerwone szaty, które symbolizują miłość. Ważnym elementem liturgii jest również adoracja krzyża, podczas której wierni podchodzą do niego, by go ucałować. Po niej następuje Komunia Święta, a po jej zakończeniu Jezus pod postacią eucharystyczną zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji — symbolizującej Grób Pański.


3. Wielka Sobota – Wigilia PaschalnaWielka Sobota to dzień żałoby, który upamiętania złożenie ciała Chrystusa w grobie. Od Wielkiego Czwartku w dalszym ciągu tabernakulum pozostaje puste i otwarte, a wieczna lampka zgaszona. Wydawanie sakramentów jest tego dnia bardzo ograniczone. Tradycyjnie w Wielką Sobotę święci się pokarm, który następnie zostanie spożyty przy śniadaniu wielkanocnym. Najważniejszą uroczystością kościelną jest jednak Wigilia Paschalna, będąca kluczowym momentem w całym roku liturgicznym. Pomimo że odbywa się ona w Wielką Sobotę, należy już do obchodów rezurekcyjnych i głosi radosną wieść o zmartwychwstaniu. Podczas Wigilia Paschalna celebrans poświęca ogień i wodę chrzcielną.


Niedziela Palmowa

„Hosanna Synowi Dawida. Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie. Hosanna na wysokościach”.
Jak podają wszystkie cztery ewangelie, na około tydzień przed zmartwychwstaniem Jezus przybył do Jeruzalem. Lud, widząc go jadącego na niewielkim osiołku, wyszedł mu za spotkanie i witał z radością, kładąc na jego drodze szaty oraz gałązki. Na pamiątkę tego wydarzenia właśnie tydzień przed Wielkanocą święci się w kościołach palmy. Tradycja ta obecna jest w Polsce już od średniowiecza.


Droga Krzyżowa ulicami Pisarzowic

11 kwietnia miała miejsce w naszej Parafii, Droga Krzyżowa ulicami Pisarzowic. Tegoroczne rozważania przygotowywały nas do Kanonizacji Jana Pawła II. Trasa prowadziła ulicami: św. Marcina, św. Floriana, Szkolną, Pańska i św. Floriana. Dziękujemy strażakom oraz tym wszystkim którzy przyczynili się do organizacji jak i uczestnictwa w tym nabożeństwie.


Prace przy prezbiterium

W dniach 10-11 kwietna rozpoczęte zostały kolejne prace związane z prezbiterium naszego kościoła. W Prezbiterium został umieszczony centralny łuk zwieńczony krzyżem z figurą Pana Jezusa ocalałą z dawnego kościoła w Pisarzowicach. Natomiast obraz Santa Conversazione został wysunięty do przodu. Poniżej przedstawiamy zdjęcia.


Rekolekcje wielkopostne w Pisarzowicach


W dniach 6 – 9 kwietnia w naszej parafii, odbywały się rekolekcje, które poprowadził Ks. Roman Berke. Ksiądz Roman ukazywał potrzebę więzi z Bogiem. Podczas tych duchowych ćwiczeń, kilkoro osób podzieliło się swoim świadectwem swojego życia i spotkania w nim Jezusa. Rekolekcje były bogate w śpiew, któremu akompaniował sam ksiądz rekolekcjonista.

Przybyłeś tu Księże Romanie
Z niedalekiej Bestwiny
Aby w czasie rekolekcji
Kruszyć nasze grzeszne winy.

Dzieci, młodzież i dorosłych
Do Pana Boga zbliżałeś
Wśród przykazań – znaków świętych
Szlak do nieba wskazywałeś.

Głosić miłość tu przyszedłeś
Którą Duch nam daje Święty
Co człowieka w dobro zmienia
W sposób dla nas niepojęty.

W takt gitary o Chrystusie
Piękne pieśni z ust Twych brzmiały
Już cię pewnie wszystkie serca
Pisarzowian pokochały.

Niech Cię Pan Bóg błogosławi
Na kapłańskich Twoich drogach
Niech Cię kiedyś On powita
W swych niebieskich pięknych progach.

Adam Łomozik


Pielgrzymka klas szóstych – „Śladami Jana Pawła II”

2 kwietnia, w dziewiątą rocznice śmierci papieża Jana Pawła II, klasy szóste Szkoły Podstawowej udały się w pielgrzymkę do Krakowa „Śladami Jana Pawła II”. Uczniowie nawiedzili i uczestniczyli we Mszy świętej w Sanktuarium Jana Pawła II. Zwiedzili również Muzeum Papieskie, gdzie zobaczyli pamiątki po papieżu podarowane przez samego Ojca Świętego. Następnie całą grupą udali się na Wawel, aby zobaczyć Katedrę Wawelską. Na zakończenie pielgrzymkowego szlaku udali się pod okno papieskie na ulicy Franciszkańskiej 3.


Sympozjum naukowe „Pięć wieków szkolnictwa w Pisarzowicach”

W dniu 22 lutego w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Pisarzowicach odbyło się sympozjum naukowe na temat: „Pięć wieków szkolnictwa w Pisarzowicach”, zorganizowane przez Parafię Św. Marcina w Pisarzowicach, Akcję Katolicką, Placówki Oświatowe Pisarzowic.
Zebranych gości przywitał ks. proboszcz Janusz Gacek. Następnie wykład na temat: „Szkolnictwo na ziemiach polskich ze szczególnym uwzględnieniem księstwa oświęcimskiego” wygłosił prof. dr hab. Antoni Barciak (Uniwersytet Śląski). Dr. Jan Rodak (ATH Bielsko-Biała) w swoim wykładzie pod tytułem: „Szkoła w Pisarzowicach w okresie staropolskim” wyjaśnił jakie były początki szkolnictwa w Pisarzowicach , opowiadał również o żyjącym w XVII wieku proboszczu w Pisarzowicach i Kętach, ks. Grzegorzu Janie Zdziewojskim. Nauczyciele historii ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, przygotowali prezentacje o szkolnictwie w Pisarzowicach w latach 1772-1945. Prelekcje – „O mojej pracy na stanowisku dyrektora szkoły w latach 1968-1986” wygłosił dyrektor senior, Pan Edmund Bizukojć. Dzień dzisiejszy placówek oświatowych sołectwa Pisarzowice został przedstawiony w prezentacjach przygotowanych przez dyrektorów placówek oświatowych naszej miejscowości: mgr Grażynę Jurasz, mgr Lidie Dziubek, mgr Macieja Żarski. Spotkanie podsumował burmistrz Wilamowic, mgr Marian Trela omawiając obecny stan szkolnictwa w naszej gminie.
W trakcie sympozjum można było również obejrzeć wystawę na której zaprezentowano: starodruki z biblioteki parafialnej, katalogi główne (1892-1938) z archiwum Szkoły Podstawowej, historię i osiągnięcia placówek oświatowych z naszej miejscowości.

mgr Agnieszka Kania


Podziękowanie Sióstr Norbertanek z Imbramowic


Beskidzkie kolędowanie

„Beskidzkie kolędowanie” to wspólna inicjatywa zespołu Dzień Dobry, chóru Vocal Sound oraz Aktorów Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, którzy od kilku lat występują wspólnie, ze wspaniałymi aranżacjami kolęd.
W tym roku zawitali do Kościoła w Pisarzowicach, aby – wspólnie z Gminą Wilamowice oraz Parafią Pisarzowice – wspomóc Podopiecznych Fundacji Krzyż Dziecka. W niedzielę 19 stycznia mieliśmy okazję wysłuchać oraz sami włączyć się we wspaniały śpiew tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek. Artyści swoją energią i zaangażowaniem zachęcili wszystkich do śpiewu, w szczególności dzieci, które z radością podbiegały do mikrofonu, aby głośnym śpiewem wychwalać Boże Dzieciątko.
Serdecznie dziękujemy wykonawcom za ich kolędowanie oraz wszystkim uczestnikom za udział w Koncercie.
Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście, czego wynikiem są darowizny złożone w tym dniu na potrzeby Fundacji. Zostaną one w całości przekazane dla naszych Podopiecznych.

Organizatorzy


Chór Parafialny i Schola Dziecięca

W okresie Bożego Narodzenia podczas Eucharystii śpiewamy kolędy. Dziękujemy Parafialnemu Chórowi oraz Dziecięcej Scholii, za upiększenie liturgii swoim śpiewem.
Zachęcamy wszystkich chętnych parafian, którzy chcę dołączyć do chóru na co tygodniowe spotkania w środy po wieczornej Mszy św. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z panem organistą.
Równocześnie zapraszamy dzieci ze Szkoły Podstawowej na spotkania scholii w każdą sobotę o godz. 10.00. Zainteresowane dzieci prosimy o kontakt z ks. Ireneuszem.


Ordynariusz Dziecezji Bielsko-Żywieckiej, Biskup Roman Pindel

W bielskiej katedrze odbyły się 6 stycznia uroczystości przyjęcia sakry biskupiej i ingresu nowego ordynariusza diecezji 55-letniego ks. prałata Romana Pindla. Dotychczasowemu rektorowi Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie sakry udzielił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Współkonsekratorami byli nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore i administrator apostolski diecezji bielsko-żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy. W homilii metropolita krakowski odwołując się do dewizy biskupiej nowego pasterza diecezji, zaapelował, by „pomagał wszystkim trzymać się mocno Słowa Życia”. Po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych, konsekratorzy odmówili modlitwę konsekracyjną nad leżącym krzyżem biskupem nominatem i nałożyli ręce na jego głowę. Nad głową otrzymującego sakrę trzymano otwartą księgę Pisma Świętego – jako znak Ducha Świętego, który zstępuje na biskupa. Podczas obrzędów dopełniających konsekracji biskupiej nastąpiło namaszczenie krzyżmem świętym i przekazanie księgi Ewangelii, insygniów biskupich – mitry, pastorału i pierścienia. W ramach liturgii nastąpił także ingres biskupa, którego najważniejszym elementem było złożenie tzw. homagium, czyli hołdu posłuszeństwa. Na zakończenie nowy ordynariusz bielsko-żywiecki biskup Pindel udzielił wiernym swego pierwszego biskupiego błogosławieństwa. Bp Pindel podziękował wszystkim za uczestnictwo w liturgii.


Podobne wpisy