Archiwum 2015

Sprawozdanie duszpasterskie za rok 2015

W lutym parafia przeżyła wizytację kanoniczną, w czasie której wobec biskupa Piotra Gregera dokonano przeglądu parafii.
Wizytacja dotyczyła spraw duszpasterskich, administracyjnych i finansowych parafii, w wyniku kontroli nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.
Parafia liczy ok. 5300 wiernych.
Udzielono 65 chrztów, 17 ślubów. Pogrzebów było 49.
Spłacono należności za remont kaplicy św. Jana Pawła II, rozpoczęto remont salki nad zakrystią.
15 listopada ks. Bp Tadeusz Rakoczy poświęcił pomnik św. Jana Pawła II, ufundowany przez parafian.


Świąteczne Życzenia

Drodzy Parafianie.

W rozpoczynającym się
Jubileuszowym
Roku Miłosierdzia,
niech te Święta,
które są objawieniem
Bożej miłości i miłosierdzia
wobec każdego człowieka,
napełnią Was ufnością i wiarą
w Bożą Opatrzność nad nami
i pomogą z optymizmem
przeżywać każdy dzień
Nowego Roku !

Duszpasterze PisarzowicPasterka

Pasterka jest pamiątką z pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy nabożeństwa nocne należały do stałej praktyki Kościoła. Pierwsze Msze św. o północy 24 grudnia sprawowano w Betlejem. W Rzymie zwyczaj ten znany był już za czasów papieża Grzegorza I Wielkiego, pasterkę odprawiano przy żłóbku Chrystusa w bazylice Matki Bożej Większej. Charakter tej liturgii tłumaczą pierwsze słowa invitatorium, wprowadzenia do Mszy: „Chrystus narodził się nam. Oddajmy mu pokłon”.


Drzewo życia – Roraty 2015

W naszej parafii korzystamy z materiałów przygotowanych przez redakcję „Małego Gościa Niedzielnego” pod tytułem: „Drzewo życia. Chrzest źródłem miłosierdzia”. Sięgając do początków chrześcijaństwa w Polsce, do wielkich polskich świętych (m.in. św. Jacka, św. Wojciecha, św. Jadwigi królowej) uczestnicy rorat będą mieli okazji przekonać się, że od kiedy Bóg jest obecny w naszym narodzie, od kiedy nasi władcy zawierzyli Polskę Panu Bogu, nasz kraj jest ważnym punktem na mapie Europy a nawet świata. W drugiej części, uczestnicy rorat poznają św. Faustynę i orędzie wielkiego miłosierdzia Bożego, przekazane przez nią całemu światu. A w ostatnim tygodniu Adwentu dowiedzą się, jak poprzez konkretne uczynki rozpalać i wciąż podtrzymywana w codziennym życiu iskrę Bożego miłosierdzia.


Odwiedziny Św. Mikołaja

Św. Mikołaj nie zawiódł naszych małych i tych trochę większych milusińskich. Przybył, aby obdarować ich słodkimi upominkami. Dzieci zaskoczone, ale zadowolone swoim uśmiechem podziękowały za podarunki.


Błogosławieństwo lektorów

5 grudnia, w kościele parafialnym w Hecznarowicach miało miejsce Uroczyste błogosławieństwo 16 nowych lektorów dekanatu wilamowickiego.
Dzień ustanowienia nowych lektorów poprzedził kurs, który trwał kilka tygodni. Z naszej Parafii do grona lektorów doŁączyło dwóch chłopaków: Bartłomiej Marek i Zachariasz Polaszek. Uroczystego błogosławieństwa udzielił nowym lektorom ks. dziekan Michał Boguta. W Eucharystii uczestniczyli księża z dekanatu wilamowickiego, a także rodziny lektorów.
Gratulujemy naszym nowym lektorom i życzymy dużo gorliwości w wypełnianiu powierzonego im zadania, jakim jest czytanie Słowa Bożego w liturgii.


Przyjęcie nowych ministrantów i imieniny księdza proboszcza


Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata jest patronalnym świętem ministrantów. W tym roku był to szczególnie radosny dzień dla całego parafialnego grona Służby Liturgicznej. Podczas Mszy Świętej o godzinie 11:30, nasza ministrancka wspólnota powiększyła się aż o dziesięciu chłopców! Są to: Adam Derbin, Szymon Góra, Antoni Łachut, Przemysław Pytlarz, Mateusz Rybarski, Paweł Stefaniak, Piotr Stefaniak, Dawid Szatkowski, Tytus Trembla i Szymon Wróbel. Po rozpoczęciu Mszy Świętej, zaczął się sam obrzęd wprowadzenia do służby nowych ministrantów. Ksiądz proboszcz pobłogosławił komże i pokropił je wodą święconą. Nastąpił najbardziej spektakularny moment Promocji. Z drobną pomocą starszych kolegów i księży zostały na kandydatów nałożone komże. Następnie chłopcy złożyli przysięgę ministrancką. Dziękujemy rodzicom za to, że zgodzili się aby ich synowie pełnili tę zaszczytną i piękną funkcję przy ołtarzu Chrystusa.
Na zakończenie Mszy św. nasza parafia pamiętała jeszcze o księdzu proboszczu który obchodził swoje imieniny. Przedstawiciele złożyli życzenia i kwiaty.
Czcigodny Księże Proboszczu!
Codziennie patrzymy na Twoją pracę, troskę i poświęcenie dla powierzonej Ci parafii. Na Twoje ręce składamy podziękowanie i życzenia z okazji Twoich imienin. Życzymy, aby towarzyszyła Ci bliskość Tego, który Cię powołał i któremu oddajesz swoje życie. Życzymy wytrwałości, spokoju i pogody ducha. Wszystkiego, co najlepsze i najpiękniejsze. Zdrowia i wszelkiego szczęścia. Przede wszystkim światła tak silnego i jasnego, które przynosi błogosławieństwo samą swoją obecnością. Niech Bóg Jedyny prowadzi Cię prostymi drogami. Niech przedłuża lata Twojego życia, darzy zdrowiem i pozwoli jak najowocniej dalej służyć budowaniu Królestwa Bożego na ziemi w służbie Jego Kościołowi – Życzą wdzięczni Parafianie.


Uroczystość odpustowa

15 listopada obchodziliśmy odpust ku czci św. Marcina Tours, głównego patrona parafii. Uroczystością przewodniczył Biskup senior Tadeusz Rakoczy. Przed rozpoczęciem Eucharystii biskup poświęcił pomnik św. Jana Pawła II. Biskup przypomniał, że Karol Wojtyła żywo interesował się losami pisarzowickiej wspólnoty, nawiedzając ją kilkakrotnie jako metropolita krakowski przy okazji poświęcenia kamienia węgielnego, krzyża na wieży kościoła i konsekracji tutejszej świątyni. „Możemy powiedzieć, że Jan Paweł II kolejny raz powraca do Pisarzowic i staje pośród nas. Niech ta tablica z rzeźbą, która poświęciłem, przypomina wielkie dzieło papieża, ale także te wszystkie wartości, dla których żył i którym służył, które niezmordowanie głosił na wszystkich kontynentach” – podkreślił. Autorem rzeźby, ukazującej Jana Pawła II z pastorałem w geście udzielania błogosławieństwa, jest Daniel Rostecki.


Niepodległa, Niepokorna

W przed dzień Narodowego Święta nasza wspólnota parafialna uczciła Dzień Niepodległości. Przed Mszą św. odprawioną w intencji Ojczyzny, uczniowie Szkoły Podstawowej przedstawili program słowno-muzyczny, oparty na wierszach wielkich Polaków. Po mszy św. wszyscy udali się na parafialny cmentarz aby oddać cześć tym którzy walczyli o wolność naszego Kraju.


Uroczystość Wszystkich Świętych

Uroczystość Wszystkich Świętych jest dniem dziękczynienia Bogu za niezliczoną liczbę osób, które w swoim ziemskim życiu kierowały się wiarą, wiernie wypełniając wolę Bożą, a teraz radują się chwałą nieba. To również dzień szczególnej modlitwy za ich wstawiennictwem. W Uroczystość Wszystkich Świętych wspominamy nie tylko świętych, którzy zostali wyniesieni na ołtarze jako święci czy błogosławieni, ale także tych wszystkich, którzy przez swoje życie osiągnęli zbawienie, lecz pozostają nieznani. Kościół pragnie uczcić ich pamięć. Natomiast wiernym chce dać przykład do naśladowania, aby podążając ich śladem wzrastali w wierze.
2 listopada wspominamy Wszystkich Wiernych Zmarłych, w tradycji polskiej dzień ten jest nazywany Dniem Zadusznym. Obecnie w Dzień Zaduszny, choć częściej w Dzień Wszystkich Świętych, odwiedzamy cmentarze, zapalamy znicze, kładziemy kwiaty na grobach i uczestniczymy w mszach za zmarłych, oraz procesjach na cmentarzu.


Pielgrzymka klas szóstych – „Śladami Jana Pawła II”

23 października, klasy szóste Szkoły Podstawowej udały się w pielgrzymkę do Krakowa „Śladami Jana Pawła II”. Uczniowie nawiedzili i uczestniczyli we Mszy świętej w Sanktuarium Jana Pawła II. Zwiedzili również Muzeum Papieskie, gdzie zobaczyli pamiątki po papieżu podarowane przez samego Ojca Świętego. Następnie całą grupą udali się na Wawel, aby zobaczyć Katedrę Wawelską. Na zakończenie pielgrzymkowego szlaku udali się pod okno papieskie na ulicy Franciszkańskiej 3.


Papieskim szlakiem w paśmie Draboża

10 października wyruszyliśmy grupą 57 osób już ósmy raz górskimi śladami św. Jana Pawła II. Tym razem w Pogórze Wielickie, fragmentem szlaku, którym 6 XI 1955 r. oraz 3VI 1956 r. przemierzał ks. Karol Wojtyła wraz ze swoimi przyjaciółmi. Rozpoczęliśmy od Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej, którą w intencji naszej parafii odprawił ks. Proboszcz Janusz Gacek. Kalwaryjskie sanktuarium to miejsce szczególnie umiłowane przez Jana Pawła II. Przybywał tutaj od dziecka. Na dróżkach i przed obliczem Matki Bożej przedstawiał trudne sprawy, swoje, kościoła i narodu polskiego. Na pieszy szlak wyruszyliśmy z Przytkowic od kapliczki Miłosierdzia Bożego pod górą Draboż. Po trzy godzinnej trasie z odpoczynkiem pod Drabożem i na Trawnej Górze, skąd podziwialiśmy widoki na Dolinę Górnej Wisły i Rów Krzeszowicki, dotarliśmy do Bachorowic. Tutaj w starej szkole przekształconej w Dom polsko – słowacki w ramach projektu Euroregion Beskidy, zatrzymaliśmy się na dłuższy odpoczynek. Gorąca herbata, kawa, kiełbasa z ogniska smakowała wyjątkowo po wędrówce w zimnym wietrze chociaż na niebie świeciło słońce. Odbyły się również konkursy dla dzieci, które trudno było odciągnąć z tutejszego placu zabaw. Następnie krótki przejazd do drewnianego kościoła z 1670 r. w Marcyporębie, gdzie przywitał nas tutejszy ks. Proboszcz Jan Giądła, opowiadając nam o historii parafii i kościoła. Przed obrazem Matki Bożej Szkaplerznej odmówiliśmy modlitwę różańcową, którą zakończyliśmy naszą kolejną wędrówkę. Warto wiedzieć że z parafii Marcyporęba z sąsiedniej Kopytówki z dworu Stanisława Paszkowskiego pochodzi obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej podarowany ojcom Bernardynom w 1641 r. po ukazaniu się krwawych łez na twarzy Matki Bożej.
Serdecznie dziękuję ks. proboszczowi za przygotowanie organizacyjne naszej wyprawy. Wszystkim uczestnikom za chęć wędrowania tymi trudnymi, bo górskimi śladami św. Jana Pawła II. Szczególne podziękowania również dla przyjaciół i brata ks. proboszcza za przygotowanie nam miejsca na odpoczynek, ogniska i posiłku w Domu polsko – słowackim w Bachorowicach.

Bogdan Pudełko


Parafialna pielgrzymka na Jasną Górę

6 października b.r. odbyła się kolejna parafialna pielgrzymka na Jasną Górę. Tym razem trzema autokarami pielgrzymowało 160 osób. W programie pobytu na Jasnej Górze była o godz. 11.00 Msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu. O 14.00 Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich i spotkanie z O. Zachariaszem, który pozdrowił mieszkańców Pisarzowic. Pobyt w Częstochowie zakończyliśmy Nabożeństwem Różańcowym o 16.00 godz.

Ks. Proboszcz


Wędrówka na Hrobaczą Łąkę

W sobotę 3 października Diakonia Muzyczna naszej parafii udała się w wędrówkę na Hrobaczą Łąkę. Dzieci, młodzież i dorośli wspinając się do wymierzonego celu odmawiała w drodze różaniec. Na szczycie wszyscy uczestniczyli w Eucharystii. Dalsza integracja trwała przy ognisku i wspólnym śpiewie. To już rok od momentu kiedy Diakonia Muzyczna towarzyszy nam swoim śpiewem na niedzielnej Mszy św.


Rozpoczęcie roku szkolnego

1 wrzesień to dzień pamięci o wybuchu II Wojny Światowej i o ofiarach jakie za sobą pociągła. Ale 1 wrzesień to również dzień rozpoczęcia kolejnego Roku szkolnego. Młodzież i dzieci naszej Parafii zgromadziła się w kościele na Mszy świętej, aby uroczyście rozpocząć ten czas. Życzymy im wielu sukcesów i ochoty do zdobywania wiedzy.


Parafialne dziękczynienie za zbiory

30 sierpnia w naszej Parafii obchodzony był dzień dziękczynienia za tegoroczne zbiory. Dziękowaliśmy Bogu za wszelkie plony zebrane mimo tak wielkich upałów jakie nas dotknęły. Wieniec dożynkowy przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich, a tegorocznymi starostami byli państwo Renata i Łukasz Cieślikowie.


Wakacje z Bogiem – Jarosławiec 2015

Po raz kolejny dzieci i młodzież z naszej Parafii miały okazję wyjechać na „wakacje z Bogiem”. Tym razem nad morze.
Sierpniowy, niemal dwu tygodniowy pobyt w Jarosławcu, upłynął pod znakiem przepięknej pogody. Na pewno uczestnicy – a było nas razem 48 osoby – najmilej wspominać będą wyjścia na plaże. Niezapomniany był także rejs żaglówką, wizyta w Galerii Rybackiej w Jezierzanach, czy zwiedzanie muzeum bursztynów. Atrakcją były również dwie całodniowe wycieczki. Western City i Wioski Indiańskiej w Zieleniewie to możliwość spotkania się z życiem na Dzikim Zachodzie, przejażdżka konna, pokazy kowbojskie i wiele zabaw. Druga wycieczka do Parku Leonardia w Krupach, gdzie na świeżym powietrzu była możliwość zagrania w gry z całego świata.
Nie mniej atrakcyjne były popołudnia. Gospodarze ośrodka oraz wychowawcy dbali aby nie było miejsca na nudę. Zajęcia taneczne, basen, Aquapark, karaoke, piłka nożna i siatkowa – to tylko niektóre z licznych atrakcji. Ognisko, dzień kolorów i dyskoteka nie prędko pójdą w zapomnienie. Szkoda tylko, że czasu nie dało się zatrzymać.
Na „wakacjach z Bogiem” nie mogło oczywiście zabraknąć czasu na wspólny śpiew, modlitwę i codzienną Eucharystię. Ten wspólny wyjazd umożliwił nie tylko wielu dzieciom i młodzieży spędzenie wolnego czasu poza miejscem zamieszkania, ale także wspaniałą okazją do pogłębienia wiary, zawiązania pięknych przyjaźni, poznania kultury i przyrody naszej Ojczystej Ziemi.
Warto w tym miejscu podziękować wielu osobom, które zaangażowały się w to dzieło: Ks. Ireneuszowi, paniom wychowawczyniom (Aneta Adamczyk, Barbara Cieślak, Agnieszka Kania, Sabina Manda), które pracując jako wolontariuszki ofiarowały swój czas i serce. Szczególne podziękowania należą się Panu Burmistrzowi, Diecezjalnemu Caritas i innym sponsorom, którzy ofiarowali pomoc materialną. Te pieniądze wraz z dopłatą ze strony parafii umożliwiły pięciorgu dzieciom darmowy wyjazd, przejazd autokarem w obie strony i wiele atrakcji na miejscu dla wszystkich uczestników. Już teraz myślimy o przyszłych wakacjach, a jesienią o wspólnym wspominkowym spotkaniu.


Parafialna pielgrzymka

11 i 12 sierpnia b.r. odbyła się parafialna pielgrzymka do Kalisza, Lichenia, Lednicy i Gniezna. W pielgrzymce wzięło udział 57 osób, grupę prowadził Ks. Proboszcz. Mimo wielkiego upału, pielgrzymi zrealizowali pełny program: nawiedzili sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, prawie całą dobę spędzili w Licheniu. Lednica to miejsce związane z początkiem chrześcijaństwa w Polsce, w Gnieźnie była modlitwa przy grobie św. Wojciecha.


Odpust Parafialny Matki Bożej Szkaplerznej

W niedzielę 19 lipca w naszej parafii obchodziliśmy Odpust ku czci Matki Bożej z Góry Karmel. Poprzez Słowo Boże głoszone w homilii prowadził nas znany nam już dobrze ks. Szymon Tracz, a sumę odpustową przewodniczył Ks. Prałat Robert Tyrała. Ks. Robert w tym roku obchodzi Jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich. Nasza Parafia ma za co dziękować Ks. Jubilatowi: dwukrotne prowadził rekolekcje, oraz za jego przyczyną do naszej parafii trafiły relikwie św. Jana Pawła II.
W przed dzień Odpustu parafialnego obchodziliśmy dzień chorego. Kilkudziesięciu chorych przybyło do kościoła, aby uczestniczyć we wspólnej Eucharystii i przyjąć Sakrament Namaszczenia Chorych. Również temu wydarzeniu przewodniczył Ks. Prałat Robert Tyrała.


Pielgrzymka chóru do Wilna

W dniach 18-21 czerwca 2015 roku Chór parafialny z Pisarzowic odbył pielgrzymkę do Wilna, do sanktuarium Maki Bożej Ostrobramskiej. Pod przewodnictwem wikariusza Ks. Adama Łomozika odbyła się tam msza święta. W czasie wycieczki uczestnicy wzięli udział również w mszy św. w kościele Miłosierdzia Bożego w Wilnie, gdzie znajduję się oryginał obrazu MIłosierdzia Bożego namalowany według wizji św. s. Faustyny przez Eugeniusza Kazimirowskiego, oraz, w drodze powrotnej już w Polsce, w sanktuarium Maryjnym w Studzienicznej, niedaleko Augustowa.
Na drodze zwiedzania znajdował się również cmentarz na Rossie w Wilnie, gdzie znajduje się serce marszałka PIłsudskiego, oraz piękne miasteczko Trokki, niedaleko Wilna.


Turniej ministrantów

5 czerwca w Dankowicach odbył się pierwszy etap Turnieju o puchar biskupa w piłce nożnej dla Liturgicznej Służby Ołtarza. Naszą parafię reprezentowały dwie drużyny: w kategorii Szkoły średnie i Szkoły Podstawowej. Drużyna Szkoły Podstawowej po remisie z Wilamowicami, wygrała w rzutach karnych i przeszła do drugiego etapu. Życzymy kolejnych sukcesów naszej reprezentacji.
13 czerwca odbył się drugi etap Turnieju, niestety naszej drużynie nie udało się zdobyć tytułu.


Bądź jak Jezus

4 czerwca Młodzież naszej parafii udała się na Ekumeniczny Koncert Rodzinny. Kolejna, 6. edycja ekumenicznego koncertu w Mysłowicach odbyła się pod hasłem: „Potęga Miłości”. Na scenie wystąpili artyści z Polski i z zagranicy: Hillsong London (UK), Leeland (USA), Natalia Niemen, Maleo Reggae Rockers, Gabriela Gąsior & Holy Noiz oraz New Day.


Uroczystoś Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa

Obecność Chrystusa w Eucharystii podczas uroczystości Bożego Ciała obchodzi się bardzo uroczyście. Procesja eucharystyczna idąca ulicami miast i wsi pozwala wiernym zamanifestować swoją wiarę. Aktywny udział wiernych w tej liturgii ma charakter wspólnotowy. Idąc z całą wspólnotą parafialną z Chrystusem w procesji drogami swojej miejscowości, mamy okazję adorować Go i rozważać tę wielką tajemnicę.
Uroczystość Bożego Ciała ma wymiar zewnętrzny, ale również głęboko duchowy. Piękna procesja, dzieci, które sypią kwiaty przed Najświętszym Sakramentem, ministranci niosąca chorągwie, przedstawiciele grup społecznych niosący feretrony i sztandary, pięknie przystrojone ołtarze oraz liczni wierni pogrążeni w modlitwie. Procesja połączona z modlitwą jest dla nas okazją do dawania świadectwa wierze i pobożności eucharystycznej. Święty Jan Paweł II mówił: „Tajemnica eucharystyczna – ofiara, obecność, uczta – powinna być przeżywana w swej integralności, czy to w wydarzeniu liturgicznym, czy w osobistym dialogu z Jezusem po przyjęciu Komunii św., czy też podczas modlitwy na adoracji eucharystycznej”.


Papieskim szlakiem na Błatnią

W dniu 30.05.2015 r. po porannej Mszy św. w naszym kościele wyruszyliśmy na kolejną, siódmą wędrówkę szlakami papieskimi. Wzięło w niej udział 50 osób. Tym razem nasza trasa biegła przez Beskid Śląski z Jaworza Górnego przez Błatnią do Jaworza Nałęża. Wędrowaliśmy szlakiem którym szedł ks. Karol Wojtyła w 1954 r. wraz z krakowskimi studentami. Przez Błatnią przechodził pięć razy jako kapłan i jeden raz jako młody chłopiec wraz ze swoim ojcem. Przy schronisku na Błatniej odprawił Mszę św. którą tak wspomina pani Maria Bucholc „ Nocowanie w schronisku. Msza św. w gęstym lasku na zboczu, gdzie plaga małych muszek. Wujek Mszę św. odprawiał z zamkniętymi prawie cały czas oczami, myśmy się opędzali nerwowo…”
Sobotni poranek przywitał nas pochmurną pogodą, jednak już na początku marszu niebo zrobiło się niebieskie i wyszło słońce. Po dotarciu na szczyt Błatniej podziwialiśmy widoki na Pogórze Śląskie, Beskid Mały, Żywiecki i Śląski. Przy schronisku zasłużony odpoczynek i ognisko z pieczeniem kiełbasy. Odbył się również konkurs wiedzy o św. Janie Pawle II i konkurs rzutu lotką do tarczy w którym próbne rzuty oddał nawet ks. proboszcz. W powrotnej drodze przystanęliśmy na Wielkim Cisowym przy krzyżu i tablicy pamiątkowej „Żołnierzy Wyklętych” gdzie w 1946 r. odbyła się potyczka pomiędzy partyzantami NSZ oddziału „Bartka” i funkcjonariuszami MO. Na Małej Cisowej przy kapliczce Matki Bożej odśpiewaliśmy majówkę i Barkę ulubioną pieśń papieża. To nabożeństwo brzmiało wyjątkowo, bo tu w górach nasz chwalebny śpiew do Maryi niósł się po górskich szczytach, łąkach i dolinach . Zaraz po wyruszeniu w dalszą drogę spadł niewielki deszcz a po chwili z nieba rozległ się jeden donośny grzmot po którym znów wyszło słońce. Wyglądało to jakby św. Jan Paweł II dał nam znak że nas słyszał i błogosławił nam kropiąc kilkoma kroplami deszczu. Ten grzmot troszkę nas przestraszył bo burza w górach bywa niebezpieczna. Skończyło się na strachu i przyśpieszeniu kroku. Podczas odpoczynku w Jaworzu Nałężu ustaliliśmy naszą następną wędrówkę. Prowadzić ona będzie szlakiem papieskim po Pogórzu Wielickim na Draboż i Trawną Górę, odwiedzimy również drewniany kościółek w Marcyporębie. Serdeczne Bóg zapłać ks. proboszczowi Januszowi Gackowi oraz wszystkim uczestnikom za podarowanie mi pięknego albumu o św. Janie Pawle II pt. „Był wśród nas” z podpisami wszystkich uczestników. Jednocześnie zachęcam do kupna tej książki dostępnej w naszym kościele, w której przedstawione są fotografie z młodzieńczych lat Karola Wojtyły, z górskich wędrówek po Beskidach, odwiedzin duszpasterskich podbeskidzkich parafii oraz pobytu Ojca Świętego na beskidzkiej ziemi. Dziękuję wszystkim uczestnikom za chęć wędrowania górskimi śladami Jana Pawła II oraz za pomoc w konkursach dla dzieci, ognisku i przygotowaniu posiłku.

Bogdan Pudełko


Uroczystość Odpustowa ku czci NMP Matki Kościoła

W poniedziałek po zesłaniu Ducha Świętego w Kościele obchodzimy Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. W tym dniu w naszej parafii obchodzimy uroczystość odpustową. Sumę odprawił ksiądz Jacek Pędziwiatr, redaktor diecezjalnego radia „Anioł Beskidów”, oraz diecezjalnego dodatku do Gościa Niedzielnego. Ksiądz Jacek w parafii Pisarzowickiej rozpoczynał swoją prace duszpasterską. To u nas był diakonem i odbywał tu swoją praktykę. W tym roku obchodzi on Jubileusz 25 – lecia święceń kapłańskich.


Rocznica Pierwszej Komunii Świętej

W Uroczystość Zesłania Ducha Świętego w naszej parafii obchodziliśmy również wraz z dziećmi klas trzecich Rocznice Pierwszej Komunii Świętej. 18 maja 2014 roku dzieci te po raz pierwszy otrzymały najcenniejszy prezent od Boga – Ciało Chrystusa. Dzieci wraz z rodzicami, bliskimi oraz Ks. Ireneuszem udały się 26 maja na dziękczynna pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej.


Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej

Najuroczystszą chwilą w życiu moim to chwila, w której przyjmuję Komunię świętą.

Św. s. Faustyna
W niedziele Wniebowstąpienia Pana Jezusa, 17 maja w naszej parafii odbyła się piękna Uroczystość Pierwszej Komunii świętej. 79 dzieci, które dzień wcześniej przyjęły sakrament Spowiedzi, po raz pierwszy przyjęło do swojego serca Pana Jezusa. Podczas popołudniowego nabożeństwa dzieci odnowiły przyrzeczenia chrzcielne i otrzymały pamiątkowy obrazek.


Niedziela Powołań

W IV Niedzielę Wielkanocną przypadającą w tym roku 26 kwietnia, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza, Kościół na całym świecie obchodzi 52. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. W naszej parafii gościliśmy diakona i kleryka z Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Oni to prowadzili spotkania z dziećmi, młodzieżą i grupami modlitewnymi, przedstawiając swoją drogę powołania i prosząc o modlitwę w intencji powołań.


Świąteczne Życzenia

„Chrystus Zmartwychwstał! On jest kamieniem węgielnym. Już raz próbowano odrzucić Go i pokonać, ze strażą i opieczętowanym kamieniem. Ale kamień ten został odwalony … Nie odrzucajcie Chrystusa, każdy człowiek jest budowniczym swojego losu: budowniczym lub niszczycielem swego istnienia.”

Jan Paweł II

Wszystkim Parafianom i przybyłym Gościom składamy serdeczne życzenia Wielkanocne: niech Zmartwychwstały Chrystus obdarzy Was pokojem, abyście jak Apostołowie po czasie smutku i leku, zostali napełnieni radością i odwagą w dawaniu świadectwa, że Pan prawdziwie Zmartwychwstał!

Duszpasterze


Triduum Paschalne w Pisarzowicach

1. Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy PańskiejW Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.
Msza św. ma charakter bardzo uroczysty. Jest dziękczynieniem za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa służebnego. Ostania Wieczerza, którą Jezus spożywał z apostołami, była tradycyjną ucztą paschalną, przypominającą wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej. Wszystkie gesty i słowa Jezusa, błogosławieństwo chleba i wina nawiązują do żydowskiej tradycji. Jednak Chrystus nadał tej uczcie nowy sens. Mówiąc, że poświęcony chleb jest Jego Ciałem, a wino Krwią, ustanowił Eucharystię. Równocześnie, nakazał apostołom: „To czyńcie na Moją pamiątkę”. Tradycja upatruje w tych słowach ustanowienie służebnego kapłaństwa, szczególne włączenie apostołów i ich następców w jedyne kapłaństwo Chrystusa.
Po Mszy św. rusza procesja do tzw. ciemnicy. Tam rozpoczyna się adoracja Najświętszego Sakramentu. Wymownym znakiem odejścia Jezusa, który po Ostatniej Wieczerzy został pojmany, jest ogołocenie centralnego miejsca świątyni, czyli ołtarza. Aż do Wigilii Paschalnej ołtarz pozostaje bez obrusa, świec i wszelkich ozdób.2.Wielki Piątek – Liturgia Wielkiego PiątkuWielki Piątek to dzień Krzyża. Po południu odprawia się niepowtarzalną wielkopiątkową Liturgię Męki Pańskiej. Celebrans i asysta wchodzą w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem. Następuje Liturgia Słowa, podczas której czyta się opis Męki Pańskiej według św. Jana.
Po homilii w bardzo uroczystej modlitwie wstawienniczej Kościół poleca Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni.
Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadają: „Pójdźmy z pokłonem”. Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować.
Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Cały wystrój tej kaplicy ma kierować uwagę na Ciało Pańskie.


3. Wielka Sobota – Wigilia PaschalnaWielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją liturgia światła. Na zewnątrz kościoła kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał – wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Następnie Paschał ten wnosi się do okrytej mrokiem świątyni, a wierni zapalają od niego swoje świece, przekazując sobie wzajemnie światło. Niezwykle wymowny jest widok rozszerzającej się jasności, która w końcu wypełnia cały kościół. Zwieńczeniem obrzędu światła jest uroczysta pieśń – Exultet, która zaczyna się od słów: „Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!”.
Tej nocy powraca po blisko pięćdziesięciu dniach uroczysty śpiew „Alleluja”. Celebrans dokonuje poświęcenia wody, która przez cały rok będzie służyła przede wszystkim do chrztu. Wszyscy wierni odnawiają swoje przyrzeczenia chrzcielne wyrzekając się grzechu, Szatana i wszystkiego, co prowadzi do zła oraz wyznając wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego.
Wigilia Paschalna kończy się Eucharystią i procesją rezurekcyjną. Procesja ta pierwotnie obchodziła cmentarz, który zwykle znajdował się w pobliżu kościoła, by oznajmić leżącym w grobach, że Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć.


Niedziela Palmowa

W Niedzielę Palmową, w Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Tydzień. Liturgia tego dnia jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. Jak podają Ewangeliści, zgromadzone wówczas tłumy rzucały na drogę płaszcze, gałązki oliwne i palmowe wołając: „Hosanna Synowi Dawida: błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie”. Od 1986 r. w Niedzielę Palmową obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży na poziomie diecezjalnym.


Peregrynacja Symboli Światowych Dni Młodzieży

13 marca w naszej parafii miała miejsce Peregrynacja Symboli Światowych Dni Młodzieży.
„Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie” – to napis, który widnieje na Krzyżu ŚDM. Słowa te wypowiedział Ojciec Święty Jan Paweł II do młodzieży 22 kwietnia 1984 roku. W Niedzielę Palmową, 13 kwietnia 2014 roku Ojciec Święty Franciszek przekazał Krzyż delegacji młodzieży z Polski, który wraz z kopią ikony Matki Bożej Salus Populi Romani pielgrzymuje po naszej ojczyźnie.


Wizytacja Kanoniczna

U progu Wielkiego Postu w naszej parafii została przeprowadzona Wizytacja Kanoniczna, która przeprowadził ksiądz biskup Piotr Greger. W sobotę, 21 lutego ksiądz biskup spotkał się z Liturgiczną Służbą Ołtarza i Diakonią Muzyczną, Grupą Apostolską i młodzieżą przygotowującą się do sakramentu bierzmowania, oraz Radą Parafialną i Akcją Katolicką. O godz. 17.00 miało miejsce uroczyste przywitanie biskupa w naszej parafii, a po nim rozpoczęto Eucharystię. W drugi dzień wizytacji ksiądz biskup głosił Słowo Boże podczas każdej Mszy świętej. Zwracał uwagę na sposób działania szatana i przestrzegał przed pokusami jakie on na nas zsyła. Popołudniu nasz pasterz odwiedził chorego parafianina oraz rodzinę wielodzietna. O godz. 15.00 na cmentarzu odmówiliśmy wspólnie koronkę do Miłosierdzia Bożego. Odbyły się również spotkania z Rodziną Radia Maryja, Apostolstwem Dobrej Śmierci, Zespołem Charytatywnym i Różami Różańcowymi, oraz Chórem Parafialnym i Grupą Seminarium Wiary.
W środę 25 lutego, ksiądz biskup nawiedzi naszą parafie jeszcze raz. Przybył on do naszych szkół. Na Sali Gimnastycznej spotkał się z dziećmi ze Szkoły Podstawowej, które wraz z uczniami Gimnazjum przygotowali występ o patronie szkół – św. Janie Pawle II. Następnie przeszedł do Gimnazjum, gdzie na hali sportowej odpowiadał na pytania uczniów naszego Gimnazjum. Na zakończenie biskup Piotr już przy stole rozmawiał z nauczycielami.


Rekolekcje Wielkopostne

W środę Popielcową rozpoczęliśmy okres Wielkiego Postu. Równocześnie w naszej parafii rozpoczęliśmy rekolekcje Wielkopostne, które trwały od 18 do 20 lutego. Tegorocznym rekolekcjonistą był Ks. dr Szymon Tracz, który już jest znany naszym parafianom, choćby z pomocy odzyskania zabytkowej sukienki do głównego obrazu w prezbiterium. Ks. Szymon wskazywał nam jakimi drogami powinniśmy kroczyć przez życie, aby wędrować z Chrystusem.


VI Koncercie Kolęd

W niedzielę 25 stycznia mogliśmy wysłuchać najpiękniejszych kolęd i pastorałek w wykonaniu dzieci z Przedszkola w Pisarzowicach oraz Joachima Perlika, Ludmiły Małeckiej i Artura Grudzińskiego.
Artyści zabrali nas w zaczarowany świat świątecznych melodii, polskich i zagranicznych; oprócz tradycyjnych i znanych wszystkim kolęd – takich jak: Cicha noc, Jezus malusieńki, Przybieżeli do Betlejem, Nie było miejsca dla Ciebie – wykonali również pastorałki i zimowe piosenki, m. in. Ciemno tej nocy betlejemskiej było, Lulej że mi lulej, Dzień jeden w roku, Wieje wiatr, Pada śnieg. Dziękujemy im za piękny śpiew.


Jasełka

W Uroczystość Objawienia Pańskiego, uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Pisarzowicach wystawili jasełka w naszej kościele. Podczas występu wszyscy mogli włączyć się we wspólne kolędowanie z Diakonią Muzyczną.


Podobne wpisy