Liturgia Paschalna i Rezurekcja 2025

AD 2025 uroczystości Wigilii Paschalnej – Rezurekcja.

W Wielką Sobotę 19 kwietnia w pisarzowickim kościele pw.Św.Marcina odbyła się najważniejsza liturgia w roku nazywana Wigilią Paschalną, należy ona do uroczystości niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

Liturgia składała się z czterech części. 

Pierwsza to liturgia światła, która rozpoczęła się przed kościołem. Był to obrzęd poświęcenia ognia i paschału-woskowa świeca symbolizująca Chrystusa Zmartwychwstałego. Następnie księża wraz z liturgią kościelną niosąc na przedzie Paschał weszli do ciemnego kościoła. Wchodząca procesja światłem od Paschału zaświecała świece trzymane przez wiernych. Rozpoczęto śpiew orędzia paschalnego.

Druga część Liturgii Paschalnej to liturgia słowa, składająca się z czytań przeplatanych psalmami i modlitwą. Cykl czytań starotestamentowych kończył się Bożą obietnicą oczyszczenia i przemiany człowieka. 

Trzecia część Liturgii Paschalnej to liturgia chrzcielna. Po litanii do wszystkich świętych, celebrans poświęcił wodę chrzcielną – poprzez włożenie paschału do naczynia z wodą, po czym wszyscy zebrani w kościele odnowili swoje przyrzeczenia chrzcielne, wyrzekając się szatana i wszystkiego, co prowadzi do zła oraz wyznając wiarę w Chrystusa. W czasie liturgii chrzcielnej ksiądz proboszcz  kropił wiernych poświęconą wodą.

Sprawowanie eucharystii stanowiło czwartą część Liturgii Paschalnej i jednocześnie jej szczyt. Celebruje ofiarę męki pańskiej, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Około 20:20 odbyła się procesja wokół naszego kościoła. Procesję prowadziła liturgia kościelna, niosąc figurę Chrystusa Zmartwychwstałego i krzyż z czerwoną stułą, która jest symbolem Chrystusa-Kapłana, poczty sztandarowe strażaków, pszczelarzy i górników, feretrony niesione przez druhów strażackich i członkinie KGW Strażniczki Tradycji wraz z członkiniami i młodzieżą z zespołu „Pisarzowianki”, następnie w asyście światła szedł ksiądz z Najświętszym Sakramentem, który został wyjęty z symbolicznego grobu pańskiego. Podczas procesji grała orkiestra młodzieżowa OSP i rozlegał się śpiew bardzo licznie przybyłych parafian. Tradycyjnie procesja obeszła trzy razy kościół.

Warto z tego miejsca podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowania kościoła i trwających uroczystości całego Wielkiego Tygodnia. Naszym pisarzowickim druhom, którzy pełnili straż przy grobie Chrystusa.

 Wszystkim bardzo licznie obecnym parafianom, którzy nie wstydzą się wiary swoich ojców i chcą by nadal była bardzo ważną częścią ich życia.

Serdeczne podziękowania kierujemy do pana Tomasza Tobiasza, fotografa naszej wspólnoty parafialnej.

Podobne wpisy