Archiwum 2019

Spotkanie dzieci z Jezusem

Diakonia Muzyczna „SOLO DIOS BASTA” z Pisarzowic bardzo serdecznie dziękuje wszytkim tym, którzy zaprosili nas do swoich domów na wspólne kolędowanie.
Część zebranych ofiar w kwocie 1 360 zł została przeznaczona na Papieskie dzieło misyjne pod nazwą „KOLĘDNICY MISYJNI”, które w tym roku wspiera dzieci z Amazonii.
Potwierdzenie wpłaty znajduje się w gablocie parafialnej i na stronie internetowej Parafii.
Bóg zapłać !


Spotkanie dzieci z Jezusem

Grota Bożego Narodzenia w kościele św. Marcina w Pisarzowicach, według projektu p. Jacka Szetyńskiego.


Cud Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie,
to cud, każdy powie,
kiedy się narodził
Syn Boży Bóg Człowiek.

Narodził się Jezus,
cud z Ducha Świętego,
z Przeczystej Panienki
rodzaju ludzkiego.

Boga Ojca, Niebo
zechciał pozostawić
i przyszedł na ziemię,
by człowieka zbawić.

Zrodzony w żłóbeczku
trząsł się z zimna, płakał.
Czy nad swoją rolą?
Czy człowieka dolą?

Że nie było miejsca
w Betlejem w gospodzie?
Tak jak dzisiaj w sercach
w niejednym narodzie…

Odpowiedz człowieku
jeżeli masz serce?
A czy w Twoim sercu
jest dla Niego miejsce?

Halina Gąsiorek-Gacek


Patron Diecezji w Pisarzowicach

7 grudnia w naszej parafii odbyło się czuwanie modlitewne ku czci św. Melchiora Grodzieckiego. Powierzaliśmy intencje naszych serc, rodzin, parafii oraz diecezji. Dziękujemy wszystkim za liczną obecność. Niech św. Melchior wyprasza wszystkim Boże Błogosławieństwo.
https://youtu.be/UEybQY5mlks
https://youtu.be/RAZUSL_scIc


W służbie Bogu

17 listopada w naszej parafii przyjęliśmy 8 kandydatów do grona wspólnoty ministranckiej. Gratulujemy wszystkim odważnym, którzy podjęli wyzwanie przygotowywania się do zaszczytnej funkcji a są to: Igor Borek, Patryk Dziadek, Marcin Gacek, Witold Honkisz, Szymon i Adam Korczyk, Adam Pytel, Franciszek Trembla. Dziękuję rodzicom, którzy również podejmują troskę o swoich synów, aby mogli być punktualnie na spotkaniach i służbie przy ołtarzu.


Odpust Parafialny

11-listopada w naszej parafii, był dniem bardzo uroczystym. W tym to dniu od wieków jest obchodzony Odpust Parafialny ku czci św. Marcina. Także w tym dniu myśli nasze kierowane były do naszej Ojczyzny w 101 rocznicę Odzyskania Niepodległości RP. Uroczystości kościelne rozpoczęły się od wizyty św. Marcina (pan Łukasz Cieślik),który to przyjechał w stosownej szacie na białym koniu, zaś uroczystości patriotyczne uświetniły przed Mszą św. dzieci z naszej szkoły pod kierunkiem pani Krystyny Bander. Uroczystość w kościele parafialnym miała również i inne wątki. Swój Jubileusz 25-lecia posługi kapłańskiej obchodził ks.Ireneusz Kurkowski, który 15 lat temu był w Pisarzowicach wikariuszem. Były więc kwiaty i życzenia złożone w imieniu całej parafii przez dyrektor przedszkola oraz przewodniczącą KGW-ST. Ksiądz Jubilat odprawił Mszę św. Uroczystość odpustowa zbiegła się z promocją długo oczekiwanej książki naszego rodaka ks. Juliusza Olejaka pt. ”Dzieje Parafii Pisarzowice od zarania do 1945 roku.” Cieszymy się, że w promocji wziął udział ksiądz Stanisław Olejak (brat księdza Juliusza). Zwieńczeniem uroczystości kościelnych była procesja wokół kościoła, w której oprócz parafian uczestniczyli także licznie księża z okolicznych parafii. Podsumowaniem zaś uroczystości patriotycznych były cztery zwrotki hymnu państwowego, który przy akompaniamencie naszej orkiestry dętej odśpiewali uczestnicy uroczystości zebrani na schodach przed kościołem. Następnie wszyscy zostali uwieńczeni na wspólnej fotografii. Był to bardzo podniosły moment. Serdecznie podziękowanie należy się obecnym na uroczystości mieszkańcom Pisarzowic oraz zaproszonym gościom. Jak podkreślił ks. Proboszcz tak wspaniałej frekwencji na uroczystościach odpustowych jeszcze u nas nie było. Podziękowanie skierowane jest również; pocztom sztandarowym, chórowi, naszej orkiestrze dętej, służbie liturgicznej, paniom niosącym światło, paniom z KGW, górnikom i strażakom niosącym feretrony. Panu Łukaszowi Cieślik – św. Marcinowi na białym koniu, paniom z KGW „Strażniczki Tradycji” za specjalne pierniczki którymi częstowały obecnych na uroczystości odpustowej, p.Krystynie Bander, która to przygotowała program artystyczny z dziewczętami Szkoły Podstawowej. Podziękowania kierowane są także pozostałym osobom, które to przyczyniły się do organizacji tej pięknej uroczystości. Przewodnicząca KGW-ST C.Puzoń, Zdjęcia T.Tobiasz


Książka „Dzieje parafii Pisarzowice od zarania do 1945 roku”.

Parafia p.w. Św. Marcina z Tours w Pisarzowicach od kilku dni może poszczycić się publikacją, opisującą jej dzieje od założenia aż po rok 1945. Taki też tytuł ma książka autorstwa księdza Juliusza Olejaka „Dzieje parafii Pisarzowice od zarania do 1945 roku”, wydana w listopadzie b.r., tuż przed świętem patrona parafii – św. Marcina, przypadającym na dzień Narodowego Święta Niepodległości. Warto podkreślić fakt, iż zasadniczy tekst tej książki powstał już niemal pół wieku temu, jako praca magisterska – pochodzącego z Pisarzowic – księdza Juliusza, będąca zarazem ukoronowaniem jego historycznej pasji. Z uwagi na czas powstawania, opracowanie to jest znamiennym świadectwem religijności, obyczajowości i kultury duchowej mieszkańców Pisarzowic, u progu zmian soborowych na przełomie 60. I 70 lat XX wieku.
Mimo iż końcową cezurę wyznacza rok 1945, jednak w treści książki – w formie epilogu, powraca się do dramatycznego roku 1965, kiedy doszczętnie spłonęła drewniana, siedemnastowieczna świątynia. Wobec tego faktu, nadzwyczaj cenne i unikalne są zdjęcia wnętrza kościoła wraz z jego barokowym wyposażeniem, które autor zdążył uchwycić przed tragicznym pożarem.
Publikację wzbogacają również mapy i zdjęcia miejscowości, w tym niepublikowane wcześniej lotnicze ujęcia rejonu Pisarzowic, Janowic i Kóz, wykonane przez lotnictwo niemieckie w 1942 roku. Ilustracje towarzyszą również rozdziałom ukazującym sylwetki dawnych właścicieli wsi, biogramy kapłanów posługujących w pisarzowickiej parafii, jak też zarysowi historii szkolnictwa, gdzie wykorzystano fotografie klas tutejszej szkoły, z międzywojennych roczników.
Książka opatrzona jest licznymi odniesieniami bibliograficznymi, utrzymując charakter pracy naukowej, jednak prosty i przystępny styl tekstu księdza Juliusza Olejaka sprawia, iż może być intersującą lekturą dla wszystkich zainteresowanych dziejami swojej małej ojczyzny.


Nagroda ks. Józefa Londzina

Nasz parafianin, prezes Akcji Katolickiej p. Bronisław Chrobak został w piątek na gali w BCKu, odznaczony przez starostę bielskiego prestiżową nagrodą im. ks. Józefa Londzina. Jest to uhonorowanie osób, które w działalności kulturalnej i twórczej, społecznej, samorządowej lub naukowej na terenie Powiatu Bialskiego nawiązują do idei realizowanych przez ks. Józefa Londzina oraz wnoszą trwałe humanistyczne wartości do kultury narodowej. Spośród 10 nominowanych, kapituła wskazała na p. Bronisława Chrobaka, cieszymy się i gratulujemy tego wyróżnienia.
Więcej na stronach:
diecezja.bielsko.pl
bielskobiala.naszemiasto.pl


Przegląd Pieśni Patriotycznej


Gminny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II

Święty Jan Paweł II to niekwestionowany autorytet, a Jego nauka z całą pewnością pomaga żyć godnie – to słowa, które przyświecały tegorocznemu Gminnemu Konkursowi Wiedzy o Janie Pawle II zorganizowanemu w Szkole Podstawowej w Pisarzowicach.

28 października 2019 roku w przygotowanych rozgrywkach wzięły udział trzyosobowe drużyny ze wszystkich szkół podstawowych w naszej Gminie. Uczniowie z Wilamowic, Pisarzowic, Starej Wsi, Hecznarowic i Dankowic zmierzyli się w sześciu różnorodnych konkurencjach dotyczących ogólnej wiedzy na temat życia i pontyfikatu świętego Jana Pawła II, a konkurencje konkursowe  były ciekawe i zachęcały do współpracy w grupach.

Podczas konkursu uczniowie rozwiązywali krótki test, uzupełniali krzyżówki, a także starali się dopasować przygotowane przez organizatorów zdjęcia i cytaty do poszczególnych papieskich pielgrzymek. Uczestnicy wykazali się sporą wiedzą z zakresu pontyfikatu Świętego, jednak zwycięska drużyna mogła być tylko jedna. Po skrupulatnych obliczeniach Jury, w którego składzie zasiedli: Ksiądz Janusz Gacek – Proboszcz Parafii w Pisarzowicach, Pani Barbara Więzik – Wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach oraz Pan Krzysztof Wójcik, konkurs wygrała grupa młodzieży z Pisarzowic. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową książkę, a dla drużyn przygotowano dyplomy.

Tegoroczne rozgrywki zostały uświetnione wystawą znaczków z wizerunkiem Papieża Jana Pawła II. Ekspozycja filatelistyczna przygotowana przez Pana Krzysztofa Wójcika cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników oraz ich opiekunów, a filatelista opowiedział zebranym o swojej pasji i zgromadzonej kolekcji. Spotkanie zakończone zostało natomiast montażem słowno-muzycznym pt. „Droga do świętości” przygotowanym przez uczniów klas ósmych ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach.

Nie ulega wątpliwości, że Gminny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II to doskonała okazja do integracji szkół podstawowych Gminy Wilamowice oraz sposobność ku temu, aby pogłębiać swoją wiedzę o Świętym Papieżu – Polaku. Mając na uwadze wartości i naukę, jaką przekazywał Jan Paweł II oraz potrzebę zgłębiania wiedzy o Świętym Patronie pisarzowickiej szkoły – już teraz zapraszamy na przyszłoroczny turniej.

Katarzyna Dyduch


Źivi Hrvatska

W niedzielę, 20 października w naszej wilamowickiej gminie odbyło się „Międzynarodowe Spotkanie Chórów Miast Partnerskich”. W naszym kościele św. Marcina w Pisarzowicach o godz. 9.45 wystąpił chór z Chorwacji „Kristal Sladorana”. Zaprezentowali pieśni religijne i ludowe regionu Slavoni. Szczególnie urzekli wszystkich słuchaczy „Barką” śpiewaną w języku chorwackim.

Ks. Proboszcz


Rowerowy Różaniec

20 października w niedzielę, podczas pięknej jesiennej pogody udało się zorganizować pielgrzymkę różańcową do krzyża w Starej Wsi. W gronie prawie 50 osób zebraliśmy się przy Kościele św. Marcina w Pisarzowicach. To tu przy opiece duszpasterskiej Ks. Proboszcza Janusza Gacka rozpoczęliśmy pielgrzymowanie pierwszą tajemnicą różańca. Przy drugiej tajemnicy zatrzymaliśmy przy krzyżu na Kolonii. Następną tajemnicę odmówiliśmy przy krzyżu cholerycznym pochodzącym z cmentarza, na którym grzebano ludzi chorych na cholerę. Rozważanie Wniebowzięcia NMP odbyło się przy pomniku św. Józefa Bilczewskiego przy rynku w Wilamowicach. Ostatnią tajemnicę wraz z małym co nieco dla najmłodszych i najstarszych uczestników odmówiliśmy przy Krzyżu w Starej Wsi. Dziękujemy za Wasz udział w pielgrzymowaniu i zapraszamy za rok. Dziękujemy odpowiedzialnym za kierowanie ruchem, którzy dbali o nasze bezpieczeństwo.


Bierzmowani na wyjeździe…

W dniach 11-12 październik kandydaci do Sakramentu Bierzmowania mieli swoje pierwsze zgrupowanie na wyjeździe. Licząca 40 osób grupa, w piątek popołudniu, wyjechała do ośrodka rekolekcyjnego w Kalnej. Po za konferencjami (poznanie 3 praw życia duchowego), była również praca w grupie, był czas na wspólną zabawę, integrację, modlitwę i czas świadectw. Dziękuję rodzicom, którzy wyrazili chęć na wyjazd swoich dzieci. Dziękuję młodzieży, która swoją kreatywnością ubogacała zarówno czas pracy, czas zabawy i czas modlitwy. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli zorganizować to przedsięwzięcie. Już teraz zaczynamy zbierać siły na kolejne zgrupowanie, które planujemy na przełomie listopada i grudnia. Radością jest to, że po doświadczeniu tego wyjazdu młodzież wyraziła chęć na zorganizowanie kolejnego wyjazdowego czasu formacji.


Wstańcie, chodźmy…

Wstańcie, chodźmy… Pod takim hasłem 10 października 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Pisarzowicach udali się na XIX Ogólnopolską Pielgrzymkę Rodziny Szkół Jana Pawła II na Jasną Górę. Ponad czterdziestoosobowa grupa młodzieży, wraz z opiekunami uczestniczyła we mszy świętej na Wałach Jasnogórskich. Obok intencji, młodzi pielgrzymi przywieźli również swoje doświadczenia, radości i troski, które przedstawili w Częstochowie. Niewątpliwie udział we wspólnej mszy świętej był dla uczestników wyjazdu chwilą modlitwy, zadumy i refleksji.
Warto zwrócić uwagę, że podczas uroczystej mszy świętej został odczytany akt zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski, a także list do Ojca Świętego Franciszka. Ksiądz biskup Henryk Tomasik w homilii przypomniał również zgromadzonym o przypadającej w tym roku szkolnym setnej rocznicy urodzin Patrona szkół tworzących ogromną Rodzinę. Nawiązywał też do przesłań, jakie Jan Paweł II kierował w stronę młodych ludzi. W asyście kilkuset pocztów sztandarowych zostało odprawione nabożeństwo w intencji wszystkich uczniów, nauczycieli, katechetów i pracowników szkół należących do Rodziny.
Serdeczna atmosfera pielgrzymki, a także błogosławieństwo na bieżący rok szkolny dodały zgromadzonym wielu sił i spotęgowały wzajemną życzliwość, a uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach z dumą i ze słowami papieskiego hymnu na ustach opuszczali teren jasnogórskiego sanktuarium.
Pamiętając o przesłaniu Patrona warto życzyć całej społeczności szkolnej, by za rok znowu wstali i poszli… Niech podczas planowanej na przyszły rok XX pielgrzymki Rodziny Szkół Jana Pawła II na Jasną Górę nasza droga znów będzie wspólna.

Katarzyna Dyduch


Pielgrzymka na Jasną Górę

Co roku, początku października, nasza parafia udaje się w pielgrzymce na Jasną Górę. W tym roku, 8 października, wyjechało 157 pielgrzymów. Był to dzień skupienia, modlitwy, pokuty. Pielgrzymi przystąpili do spowiedzi świętej, wzięli udział we Mszy świętej o godz. 11.00. Przed Drogą Krzyżową na walach o godz. 14.00, spotkaliśmy znajomych (moich) z parafii Brzeźnica – którzy ze swoim proboszczem ks. Adamem Lenartem przybyli do Matki Bożej. Dzień modlitwy zakończyliśmy nabożeństwem Różańcowym w kaplicy cudownego obrazu. W naszej modlitwie pamiętaliśmy o parafii – przedstawiając prośby: za chorych, o dobre przeżycie misji parafialnych, za dzieci i młodzież. Pielgrzymi na Jasnej Górze modlą się szczególnie za Ojczyznę w przededniu wyborów.

Ks.Proboszcz


Moc Różańca Świętego

Przesuwając w palcach paciorki różańca
proszę Matkę Boską kornie z wielką troską.

O wstawiennictwo u Pana Boga.
Błogosławieństwo na życia drogach.

I wszystkie łaski, jakich potrzeba,
by godnie żyć i dojść do nieba.

I o opiekę proszę, nad nami
tej Różańcowej Matki i Pani.

I wierzę,że Święty Różaniec,
to na zło wszelkie najlepszy szaniec.

Halina Gąsiorek-Gacek


Wdzięczność za dary

Jak co roku w ostatnią niedzielę września w Parafii św. Marcina, w kościele Matki Kościoła obchodzimy uroczystość dożynkową. Dożynki – Święto ludowe, mające swój rodowód jeszcze w czasach średniowiecznych, jest podziękowaniem za tegoroczne zbiory i jednocześnie prośbą o pomyślność przyszłych. To niezwykle ważne wydarzenie wieńczące ogromny trud włożony przez rolników podczas ostatnich żniw. W staropolszczyźnie nazywano je również wieńcowym (od największego symbolu tego święta – wieńca dożynkowego), lub okrężnym (okrążanie jesienią pól po zebraniu zbiorów), lub zażynkami i wyżynkami.
Uroczystość ta, odbywająca się w całej Polsce, miała mnóstwo lokalnych odmian. Zawsze jednak i wszędzie można w niej było wyodrębnić trzy etapy: obrzędowe ścięcie ostatnich kłosów, wicie wieńca i pochód z wieńcem do chaty lub dworu, ucztę i zabawę z tańcami.
Jest to święto związane z dworem i gospodarką folwarczną, a więc obchodzone nie wcześniej niż w XVI w. i związane z kulturą chrześcijańską.
Tradycyjnie dożynki obchodzone były w pierwszy dzień jesieni. Świętu towarzyszyły różne praktyki i do niedawna zachowane zwyczaje takie jak np. :
• Wieniec – obchody dożynek rozpoczynały się wiciem wieńca z pozostawionych na polu zbóż, z owoców, kwiatów, kiści jarzębin i kolorowych wstążek. Wieńce dożynkowe miewały na ogół kształt wielkiej korony lub koła. Dawniej umieszczano w nich także żywe kaczęta lub koguty, co miało zapewniać zdrowy przychówek gospodarski. Wieniec niosła najlepsza żniwiarka. Za nią podążał orszak odświętnie ubranych żniwiarzy, którzy nieśli na ramionach przybrane kwiatami, sierpy i kosy. Pochody z wieńcem dożynkowym – zgodnie z wielowiekową tradycją – najpierw udawały się do kościoła, aby podczas mszy poświęcić wieniec, a stamtąd do gospodarza dożynek. Po drodze śpiewano pieśni dożynkowe z powtarzającym się zwykle refrenem o plonie:
Plon niesiemy plon, w gospodarza dom!
Żeby dobrze plonowało, Po sto korcy ziarna dało.
Plon niesiemy plon!
Wieniec dożynkowy przechowywany był w stodole do kolejnego roku, do nowego siewu. Wykruszone z niego ziarna wsypywano do worków z ziarnem siewnym. Zwyczaj ten praktykowany jest po dzień dzisiejszy, zwłaszcza przez starszych rolników.
• Pas niezżętego zboża, który po żniwach przez jakiś czas pozostawiano na pustym już polu dla ciągłości urodzaju. Pozostawione na polu kłosy zwano przepiórką, perepełką lub wiązką. Ścinane były uroczyście przez najlepszego kośnika, po czym wręczane były najlepszym żniwiarkom do uplecenia wieńca.
• Podczas dożynek organizowano biesiady z poczęstunkiem i tańcami, dawniej poprzedzane rytualnymi obrzędami i modlitwami.
Po 1990 r. dożynki, po raz kolejny, zmieniły częściowo swój charakter. Stały się nie tylko świętem rolników, ale i uroczystością religijną, będącą podziękowaniem składanym Bogu i Matce Boskiej za szczęśliwie zakończone żniwa i zebrane plony. Rozwinął się, kultywowany w międzywojniu, obyczaj urządzania dożynek parafialnych oraz tłumnych pielgrzymek chłopskich do miejsc kultu religijnego. Obecnie, najuroczyściej obchodzone polskie dożynki odbywają się na Jasnej Górze w Częstochowie  i w Spale (dożynki prezydenckie).
Obecnym ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna dożynkowi. Najpierw wnoszone są wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów. Potem Starosta i Starościna wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów Gospodarzowi dożynek. Następnie składane są symboliczne dary z najnowszych plonów.


Wieś Radecznica na Zamojszczyźnie

27 września 2019 r. wczesnym rankiem delegacja naszej Gminy razem z Panem Burmistrzem Marianem Trelą , Zastępcą Burmistrza panem Stanisławem Gawlikiem , Radnymi Gminy i przedstawicielami organizacji środowiskowych wyruszyła do Radecznicy, miejscowości położonej w powiecie zamojskim, gdzie w krypcie Bazyliki św. Antoniego znajduje się grób płk. Mariana Pilarskiego. Chcieliśmy w ten sposób, w 120 rocznicę urodzin pułkownika, oddać hołd Żołnierzom Niezłomnym w walce o wolność Polski. Tutaj spotkaliśmy się z rodziną Pułkownika : Wacławą , Maciejem i Dariuszem. W imieniu Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnek przywitał nas pan Wojciech Kondrat. Wszystko działo się w Bazylice św. Antoniego z Padwy i klasztorze Ojców Bernardynów.
Historia klasztoru w Radecznicy rozpoczyna się 8 maja 1664 r., kiedy to na wzgórzu zwanym Łysą Górą, miał się objawić mieszkańcowi wioski Szymonowi Tkaczowi św. Antoni z Padwy . Bracia Bernardyni zostali tu ulokowani w roku 1667. Najpierw powstały drewniane zabudowania kościelne i klasztorne. Szybko wytworzyła się tradycja odpustów gromadząca rzesze pielgrzymów.
Murowany kościół rozpoczęto budować na stoku Łysej Góry w 1686 r., a konsekrację kościoła urządzono w 1695 r. Była to masywna, barokowa budowla z dwiema wieżami, górująca nad okolicą. W głównym ołtarzu znajdował się obraz św. Antoniego, który wnet zaczęto nazywać cudownym. Powstało wtedy określenie Radecznicy jako „Częstochowy Lubelskiej”. Na odpusty schodziły się kilkudziesięciotysięczne tłumy. Po powstaniu styczniowym władze zaboru rosyjskiego skasowały klasztor w 1869 r. i przeznaczyły go dla grekokatolików. Rozgrabiono mienie kościoła.
Trudne czasy klasztoru przerwała I wojna światowa W 1916 r. dokonano rekoncyliacji kościoła , a w 1919 r. przekazano go na powrót bernardynom. Podjęto się gruntownego remontu kościoła i klasztoru. Odnowiono kaplicę św. Antoniego „na wodzie” i zbudowano nowe „gradusy” – schody prowadzące do kościoła, którymi teraz weszliśmy na szczyt Łysej Góry.
W 1950 r. zostali aresztowani przez UB wszyscy zakonnicy, jako że w klasztorze był punkt kontaktowy Zamojskiego Inspektoratu Wolność i Niezawisłość. Część budynków przekazano pod nowo otwarty szpital psychiatryczny, który miał osłabić rolę Kościoła i klasztoru. Bracia dopiero w 1960 r. odzyskali część budynku klasztornego
W 1995 r. przypadł Rok Antoniański, 800 lat od urodzin św. Antoniego. 30 lipca tegoż roku potężny pożar strawił świątynię. Spłonął też obraz św. Antoniego oraz krzyż. Prace renowacyjne przebiegały jednak w ekspresowym tempie i jeszcze tego samego roku, 26 grudnia , biskup zamojski Jan Śrutwa dokonał poświęcenia odnowionego prezbiterium. Nowy obraz św. Antoniego w ołtarzu głównym namalował Jerzy Kumala. Wykonano również nowy krzyż na którym umieszczono ” okopconą ” figurę Pana Jezusa. Od 4 lipca 2015 roku sanktuarium, dzięki decyzji papieża Franciszka, nosi tytuł bazyliki mniejszej.
W tej właśnie Bazylice przed cudownym obrazem św. Antoniego z Padwy uroczystą Mszę św. w intencji śp. Mariana Pilarskiego odprawił nasz Ksiądz Proboszcz Janusz Gacek. Modliliśmy się w intencji Ojczyzny i jej obrońców. Mszę świętą uświetniły nasze poczty sztandarowe , które przynieśli : górnicy, strażacy OSP Pisarzowice oraz młodzież Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach.
Przed Mszą św. udaliśmy sie w uroczystym przemarszu do Krypty Żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego A. czyli Krypty Żołnierzy Niezłomnych, jedynym takim miejscu w Polsce, gdzie spoczywają prochy śp. Mariana Pilarskiego – ps. Jar, Grom, i jego żołnierza Stanisława Biziora ps. Eam. Bizior, który wstąpił do Armii Krajowej w 1942 r., w konspiracyjnych warunkach ukończył podchorążówkę. Pełnił m.in. funkcje komendanta Lotnej Żandarmerii Obwodu WiN w Zamościu, a potem także II Inspektoratu Zamojskiego AK. Aresztowany 13 kwietnia 1950 r., osadzony najpierw w Zamościu, a potem na Zamku lubelskim, gdzie skazany został razem ze swoim dowódcą w tym samym procesie na karę śmierci. Ciała obu straconych żołnierzy zakopano w nieoznaczonym grobie na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. W tym szczególnym miejscu złożyliśmy wiązanki kwiatów i odśpiewaliśmy Hymn Polski.
30 lipca 2019r. w 120 rocznicę urodzin Pułkownika odbyły się uroczystości w Bazylice Objawień Św. Antoniego w Radecznicy. Wydarzenie to zainaugurowało Rok Pilarskiego, który trwa od 30 lipca 2019 do 30 lipca 2020. W ramach Roku Pilarskiego zaplanowano szereg wydarzeń patriotycznych na terenie działalności Pułkownika i jego żołnierzy. Do tych przedsięwzięć aktywnie włączy się młodzież z naszej Szkoły jako, że Pułkownik urodził się właśnie w Pisarzowicach i jest Honorowym Obywatelem naszej Gminy .
W niedzielę i poniedziałek tj. 29-30 września 2019 r. odbyły się uroczystości pogrzebowe następnych trzech żołnierzy podziemia niepodległościowego, których szczątki zostały odnalezione w 2018 r., wydobyte z tzw. „dołów śmierci” na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie, a następnie zidentyfikowane. Prochy Józefa Pysia ps. „Ostry”, Pawła Kalinowskiego ps. „Francuz” i Mieczysława Szewczuka ps. „Włoch” spoczęły w krypcie Żołnierzy Niezłomnych w bazylice pw. św. Antoniego z Padwy w Radecznicy.
Dramatyczne i tragiczne losy Żołnierzy Niezłomnych przedstawił nam na specjalnym wykładzie Dyrektor IPN w Lublinie Marcin Krzysztofik. Był to czas kiedy mogliśmy się pochylić nad walecznością, patriotyzmem, nieugiętą siłą walki o Niepodległość naszej Ojczyzny. Dla Niej wytrwali w wierności i nie wahali się oddać życia. Im właśnie , Żołnierzom Niezłomnym winniśmy cześć i pamięć przez wszystkie pokolenia.

Grażyna Jurasz


Śladami kultury Bałkańskiej

W dniach 25 – 31 sierpień z parafii św. Marcina w Pisarzowicach odbyła się pielgrzymka do Medzugorje w Bośni i Hercegowinie. Nie tylko był to czas pielgrzymowania, dbania o swojego ducha. Uczestniczyliśmy w nabożeństwach wieczornych prowadzonych w kościele polowych w Medzugorje. Z różańcem w ręku wyszliśmy na Podbrdo razem z Ivanem (jeden z widzących). Wzięliśmy udział w drodze krzyżowej na górę Krzyża. Był także czas na poznawanie tamtejszej kultury. Zwiedziliśmy Mostar, miasto które doświadczyło wojny domowej. Zobaczyliśmy stare miasto Dubrownik. Mieliśmy aktywny wypoczynek nad Adriatykiem w Omiszu (Chorwacja). Ostatniego dnia uczestniczyliśmy w Eucharystii, którą ofiarowaliśmy w intencji parafii, kapłanów pracujących oraz tych, którzy z tęsknotą czekali na nasz powrót. Dziękujemy wszystkim organizatorom za to, że mogliśmy wziąć udział w tej pielgrzymce.


Remont chóru kościelnego

Po wybudowaniu kościoła w Pisarzowicach a był to rok 1973, w następnych latach wykonywano poszczególne inwestycje (posadzka, ławki, ogrodzenie, organy, polichromia). Chór kościelny urządzono prowizorycznie – stare ławki z odzysku, siedlisko kornika, byle jaka podłoga. Minęło już 50 lat od budowy naszej świątyni, najwyższy czas by dokonać remont chóru. Oto zostały wykonane nowe, dębowe ławki oraz odpowiednio ustawione w trzech poziomach na całej powierzchni chóru z prawej i lewej strony organów. Wstawiono ławki także za organami pod wieżą kościoła. Uzyskano na tej przestrzeni około 100 miejsc siedzących. Dziękujemy firmie p. Jacka Szetyńskiego za prace i projekt zabudowy naszego chóru. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za składane ofiary na potrzeby naszej parafii.

Ks. Janusz Gacek proboszcz


Z Bogiem na wakacjach…

W dniach 22 czerwca do 02 lipca z parafii św. Marcina w Pisarzowicach organizowany był wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży nad morzem w Mikoszewie. W sumie pod wodzą jednego kierownika i 4 opiekunów swój czas spędziło 44 dzieci. Ten wyjazd był nie tylko momentem rozwoju duchowego ale także i odkrywczy, integracyjny i zabawowy. Każdego dnia mieliśmy mszę św. jak również spotkanie ze sakramentem, w którym mogliśmy pogłębić swoją wiedzę na jego temat. Był również czas wycieczek. Mogliśmy lepiej poznać życie Mikołaja Korpernika we Fromborku. Odkryć piękno dzikiej i różnorodnej fauny w ZOO w Oliwie. Jak również poprostu odpocząć nad naszym polskim morzem. Dziękujmy tym, którzy pomogli nam zorganizować ten czas. Księdzu proboszczowi Januszowi Gackowi, Gminie Wilamowice. A także wszystkim mniejszym i tym większym ofiarodawcom, dzięki którym ten wyjazd się odbył. W ostatnim dniu pobytu za wszystkich, którzy nas przyjęli tam na miejscu i za tych, którzy pomogli nam w organizacji wyjazdu była odprawiona msza św.


Matki Kościoła

10 czerwca, przeżywaliśmy w parafii drugi dzień Zielonych świątek. Jest to dzień przeznaczony szczególnie Maryi, która jest szczególną Oblubienicą Ducha św. jak również zwana jest Matką Kościoła. Jest to dzień odpustowy dla naszej parafii. Dziękujemy Bogu, który zatroszczył się o piękną pogodę. Jak również tym wszystkim, którzy ubogacili tę uroczystość swoją obecnością. W tym dniu sumę odpustową celebrował ks. Wojciech Maćkowski wikariusz z parafii Hecznarowice, który w tym roku obchodził swój srebrny jubileusz kapłaństwa. Życzymy mu obfitości Bożych darów. Kazania w ciągu całego dnia wygłosił ks. Dariusz Ludwin wikariusz parafii Wilamowice.


Remont wieży i fasady kościoła

Przed 50 rocznicą poświęcenia naszego kościoła jako kolejną inwestycję odnowiliśmy wieżę naszej świątyni. Zwieńczeniem 38 metrowej wieży jest krzyż, poświęcony w 1970 przez kard. Karola Wojtyłę. Prezentujemy fotografie przedstawiające prace przy remoncie wieży. Prace wykonała znana nam firma Wawrzusiak z Brzączowic ( malowali wnętrze kościoła) . Imponująco prezentuje się po odnowieniu fasada kościoła, została uzupełniona oraz oczyszczona mozaika kolorowych płytek stanowiąca dekorację do figury Matki Bożej. Figura Matki Bożej także odnowiona stoi nad wejściem do kościoła i jako Dobra Gospodyni, zaprasza, byśmy nawiedzali dom Boży, jakim jest pisarzowska świątynia. Wykonawcom prac i ofiarodawcom składam serdeczne „Bóg zapłać”, ks. Janusz Gacek proboszcz.


W mocy Ducha……

pod tym hasłem przeżywamy kolejny rok formacyjny w naszej diecezji. W pisuję się ono w sposób szczególny w wydarzenie które miało miejsce 5 czerwca. Ksiądz Biskup Roman Pindel udzielił 60 młodym ludziom sakramentu bierzmowania, aby ich życie wypełnić mocą z wysoka. Dziękujemy wszystkim za przygotowanie kościoła jak i liturgii na tę uroczystość. Szczególnie rodzicom i młodzieży. Życzymy młodzieży wytrwania w łasce, która płynie z tego sakramentu. Zapewniamy o swojej modlitwie.


Serce Jezusa Chrystusa

Serce Jezusa Chrystusa
Serce Jezusa wulkan miłości,
który na wszystkich miłość rozlewa.
Topi serc lody i skały kruszy
i jest jedyną bramą do nieba.

Serce Jezusa, to Serce Boże,
co ukochało aż tak człowieka.
Na krzyżu życie zań oddało.
I na wzajemność tylko czeka.

A my to Serce zawodzimy.
Grzechami raniąc, jak sztyletami.
Serce Jezusa nam je wybacza.
Pochyla się ciągle nad nami.

Gdy z winy grzechu upadamy.
Dusza przez czarta zniewolona.
Serce Jezusa nas ratuje
podając z krzyża zbawcze ramiona.

Serce Jezusa lawa miłości.
Nieludzkie serca zimne jak lód.
Na miłość Bożą obojętne.
I próżny dla nich i Męki trud.

Cichutko, ze smutkiem
Mieli własny dom z ogródkiem, lecz zrobili błąd,
zapisali latorośli, teraz mają kąt…

W całym domu tylko kąt i w dodatku ciasny,
ale teraz nawet on, nie jest już ich własny…

Gdyby sobie wtedy poszli, gdy dom zapisali,
byłoby wszystko w porządku, a oni zostali.

Nic nie mogą ojce zrobić i niczego chcieć,
bo się zmienił akt własności i domowy cieć!

Cicho stąpać, cicho siedzieć, jak pod miotłą mysz,
nawet głośniej coś powiedzieć, bo będzie: a kysz!

A latorośl, dużo większa, niźli przedtem była,
więc się kurczą, żeby czasem ich nie wyrzuciła…

Z takim trudem, wyrzeczeniem budowali dom,
a teraz się boją, że usłyszą: Won!

Gdy są sami, wspominają cichutko, ze smutkiem
czasy, kiedy mieli własny dom z ogródkiem…

Halina Gąsiorek – Gacek


Już w sercu Cię swym noszę

19 maja dziesięcioro dzieci z naszej parafii przyjęło w swoim życiu po raz pierwszy, po wcześniejszej spowiedzi, Pana Jezusa do swego serca. Pomimo małej ilości, dzieci przez rok nie miały mniej pracy nad sobą. Dziękujemy rodzicom za troskę o swoje dzieci i chęć podjęcia współpracy. Nawet Pan Bóg okazał się łaskawy i na ten dzień wyjątkowo powstrzymał deszczową aurę nad Pisarzowicami. Życzymy dzieciom wytrwałości w rozwoju życia duchowego a rodzicom wspierania swoich pociech w tymże rozwoju.


Ziemia Święta

Parafialna pielgrzymka do Ziemi Świętej zakończyła się tuż przed Niedzielą Palmową, trwała od 05.04 do 11.04.2019. W nas jednak trwa ona nadal i najpewniej prędko się nie zakończy. Pod doskonałą opieką przewodnika – Ojca Andrzeja SVD, a z ramienia parafii z ks. wikariuszem Adamem, nasza sześćdziesięcioosobowa grupa przeżywała niesamowite rekolekcje – piękne przygotowanie do Wielkiego Tygodnia i Zmartwychwstania Pańskiego – oddychając, patrząc, słuchając i stąpając po tej ziemi, po której chodził niegdyś nasz Pan – Jezus Chrystus. Codzienna Msza święta, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych nad Jordanem, odnowienie przyrzeczeń sakramentu małżeństwa, modlitwa za nasze rodziny, za parafię, Duszpasterzy, oraz wszystkich, których zabraliśmy z sobą w intencjach i w sercach – to był nasz bagaż duchowy. Całej, zdyscyplinowanej i zgranej grupie, organizatorom, Ojcu przewodnikowi, wszystkim – za wspaniałą atmosferę, okazywaną sobie wzajemnie pomoc i życzliwość, a Bogu za wszelkie otrzymane błogosławieństwa niech będzie wszelkie dziękczynienie.


Za Jezusem…

Jak co roku w sposób barwny i żywiołowy sposób przeżywaliśmy Niedziele Palmową. Była to dla nas radość, że mogliśmy iść jak co roku za Jezusem. W sposób szczególny wyróżnione zostały dwie największe palmy, jedna z nich zrobiona przez lektora służby liturgicznej ołtarza. Gratulujemy wszystkim zwłaszcza rodzicom, którzy poświęcili swój czas na przygotowanie palmy wielkanocnej.


Droga Krzyżowa

12 kwietnia w zimny i deszczowy dzień, jednak nie przy małej liczbie uczestników, szliśmy Drogą Krzyżową ulicami Pisarzowic. Dziękujemy strażakom o zatroszczenie się o bezpieczeństwo na drogach, jak również niesienie krzyża. Także tym którzy przygotowali i odczytywali Stacje Drogi Krzyżowej. Dzięki warunkom pogodowych choć trochę mogliśmy się potrudzić i w znikomym procencie współodczuwać mękę Pana Jezusa.


Kolędowanie małemu Jezusowi

Wypełnionym po brzegi kościele św. Marcina w Pisarzowicach po raz 10 odbyło się kolędowanie dzięki współpracy fundacji Krzyż Dziecka oraz MGOK Wilamowice. Tym razem do wspólnego kolędowania Jezusowi zachęciła nas Diakonia Muzyczna z Pisarzowic Solo Dios Basta, jak również zespół Tingle Tangle band. Dziękujemy gospodarzowi miejsca ks. Proboszczowi Januszowi Gackowi za umożliwienie zorganizowania w kościele kolędowania.


Nowy Rok przy naszym kościele wraz z kolędnikami misyjnymi

Podobne wpisy